Events

2018

Upcoming | Archive: 2021 2020 2019 2018 2017 2016
  • Thu
    17
    May
    2018
    Sat
    19
    May
    2018

    Devon County Show 2018

    Exeter

    DEVON COUNTY 17-19 May 2018

    Judge: Mr B Dallyn 

    Class

     

    Exhibitor 

    Group of Three

    1st

    Mr S Routley

     

    2nd

    Westwood Farms

     

    3rd

    Brown & Allum

     

     

     

    Yearling Ram

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Brown & Allum

     

    3rd

    Mrs T Blackmore

     

     

     

    Two-Shear Ram

    1st

    M J & N H Buckingham

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    A & C Brown

     

     

     

    Yearling Ewe

    1st

    Westwood Farms

     

    2nd

    Westwood Farms

     

    3rd

    Mr S Routley

     

     

     

    Two-Shear Ewe

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

    Westwood Farms

     

    3rd

    Lady Acland

     

     

     

    Ram Lamb

    1st

    Mrs J Scripps

     

    2nd

    Miss C & Master G Snell

     

    3rd

    Mrs T Blackmore

     

     

     

    Ewe Lamb

    1st

    M J & N H Buckingham

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    T Atkins & Sons

     

     

     

    Champion Male

     

    Mrs T Blackmore (Hogg Ram)

    Champion Female

     

    Westwood Farms (Ewe Hog)

    Breed Champion

     

    Mrs T Blackmore (Hog Ram)

    Reserve Breed Champion

     

    Mr & Mrs M Buckingham (Old Ram)

    Best Ram or Ewe Lamb

     

    Mrs J Scripps (Ram Lamb)

  • Wed
    30
    May
    2018
    Sat
    02
    Jun
    2018

    Bath and West Show 2018

    Shepton Mallet

    Judge:  Mr P Delbridge 

    Class

     

    Exhibitor 

    Group of Three

    1st

    Miss C & Master G Snell

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    T Atkins & Sons

     

     

     

    Old Ram

    1st

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    2nd

    T Atkins & Sons

     

    3rd

     

     

     

     

    Yearling Ram

    1st

    Miss C & Master G Snell

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    Mrs T Blackmore

     

     

     

    Ram Lamb

    1st

    Miss C & Master G Snell

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    Lady Acland

     

     

     

    Yearling Ewe

    1st

    Miss C & Master G Snell

     

    2nd

    T Akins & Sons

     

    3rd

    Mrs T Blackmore

     

     

     

    Ewe Lamb

    1st

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    2nd

    Miss C & Master G Snell

     

    3rd

    William Awan

     

     

     

    Pair of Sheep

    1st

    Miss C & Master G Snell

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    T Akins & Sons

     

     

     

    Champion

     

    Mr & Mrs M Buckingham (Old Ram)

    Reserve Champion

     

    Miss C & Master G Snell (Ewe Hog)

  • Thu
    07
    Jun
    2018
    Sat
    09
    Jun
    2018

    Royal Cornwall Show 2018

    Wadebridge

    ROYAL CORNWALL SHOW 7th– 9th June 2018

    Judge: Mr R Hayes

    Class

     

    Exhibitor

    Aged Ram

    1

    T Atkins & Sone

     

    2

    Brown & Allum

     

    3

    Mr D Butt

    Shearling Ram

    1

    Brown & Allum

     

    2

    Brown & Allum

     

    3

    Mr D Butt

    Aged Ewe

    1

    Mr D Butt

     

    2

    Westwood Farms

     

    3

    Lady Acland

    Shearling Ewe

    1

    T Atkins & Sons

     

    2

    Westwood Farms

     

    3

    Mrs J Scripps

    Ram Lamb

    1

    Mrs J Scripps

     

    2

    Mrs J Scripps

     

    3

    Lady Acland

    Ewe Lamb

    1

    Mr D Butt

     

    2

    Lady Acland

     

    Group of Three

    3

    1

    2

    3

    Westwood Farms

    Westwood Farms

    T Atkins & Sons

    Lady Acland

    Champion

    Res Champion

     

    T Atkins & Sons (Ewe Hog)

    T Atkins & Sons (Old Ram)

  • Fri
    15
    Jun
    2018
    Sun
    17
    Jun
    2018

    Royal Three Counties Show 2018

    Malvern

    THREE COUNTIES SHOW 15th – 17th June 2018

    Judge: Mr R Harding

    Class

     

    Exhibitor

    Two-Shear Ram

    1st

    Westwood Farms

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

     
         

    Yearling Ram

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

     
     

    3rd

     
         

    Ram Lamb

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

    Westwood Farms

     

    3rd

     
         

    Two-Shear Ewe

    1st

    Westwood Farms

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    W Crew

         

    Yearling Ewe

    1st

    Westwood Farms

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    W Crew

         

    Ewe Lamb

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

    Westwood Farms

     

    3rd

    W Crew

         

    Breed Champion

     

    Westwood Farms (Ewe Hog)

    Reserve Champion

     

    Mr D Butt (Hog Ram)

         
         
         
         
         
         
         
         
         
  • Mon
    23
    Jul
    2018
    Thu
    26
    Jul
    2018

    Royal Welsh Show 2018

    Builth Wells

    THE ROYAL WELSH 23 – 26th July 2018

    Judge:Mr K Branfield

    Old Ram

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

    Westwood Farms

     

    3rd

     
         

    Shearling Ram

    1st

    Mr S Routley

     

    2nd

    Lady Acland

     

    3rd

    Miss C & Master G Snell

         

    Shearling Ewe

    1st

    Mr D N Floyd

     

    2nd

    Mr S Routley

     

    3rd

    Miss C & Master G Snell

         

    Ewe Lamb

    1st

    Mr D N Floyd

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    Mr & Mrs M Buckingham

         

    Group of Three

    1st

    Mr D N Floyd

     

    2nd

    Miss C & Master G Snell

     

    3rd

    Mr D Butt

    The RWAS Rosette for the Best Male and The Rudd Cup:

    Winner: Mr S Routley (Hog Ram)

    The RWAS Rosette for the Best Female, and the Peter Alford Memorial Cup

    Winner: Mr D N Floyd (Ewe Hog)

    RWAS Rosette and The Whitstones Cup kindly given by Mr. & Mrs. T. Rook for the Best Group comprising one Male, one Shearling Ewe and one Ewe Lamb

    Winner: Mr D N Floyd

    RWAS Champion Rosette, The Best Exhibit in the Breed Classes:

    Winner: Mr D N Floyd

  • Sat
    28
    Jul
    2018

    Mid Devon Show 2018

    Tiverton

    MID DEVON 28th July 2018

    Judge: Mr J Branfield

    Class

     

    Exhibitor

    Old Ram

    1st

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    2nd

    Mr P Ridd

     

    3rd

    Mrs D Potter

    Shearling Ram

    1st

    2nd

    3rd

    Miss C & Master G Snell

    Miss C & Master G Snell

    Mrs T Blackmore

    Ram Lamb

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Mr S Routley

     

    3rd

    Miss C & Master G Snell

         

    Old Ewe

    1st

    Mrs D Potter

     

    2nd

    Mr A & Miss K Lane

     

    3rd

    Mr S Routley

    Shearling Ewe

    1st

    2nd

    3rd

    Mr S Routley

    Mr P Ridd

    Miss C & Master G Snell

    Ewe Lamb

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Mr P Ridd

     

    3rd

    Mrs T Blackmore

         

    Champion

     

    Mr S Routley (Ewe Hog)

    Reserve

     

    Mrs T Blackmore (Ewe Lamb)

  • Sun
    29
    Jul
    2018

    Porlock Horse Show 2018

    Porlock

    PORLOCK HORSE SHOW. 29th July 2018

    Judge: Mrs C Burge

    Class

     

    Exhibitor

    Best Female Pair

    1

    Mrs J Scripps

     

    2

    Lady Acland

     

    3

    Brown & Allum

    Old Ram

    1

    Brown & Allum

     

    2

    T Atkins & Sons

     

    3

    Mr D Butt

    Shearling Ram

    1

    Mrs J Scripps

     

    2

    Lady Acland

     

    3

    Brown & Allum

    Ram Lamb

    1

    Mr D Butt

     

    2

    Mrs J Scripps

     

    3

    Mrs D Potter

    Old Ewe

    1

    Lady Acland

     

    2

    Mr D Butt

     

    3

    Mrs V Kingshotte

    Shearling Ewe

    1

    Mrs J Scripps

     

    2

    A & C Brown

     

    3

    T Atkins & Sons

    Ewe Lamb

    1

    Mrs D Potter

     

    2

    Mr D Butt

     

    3

    Mrs V Kingshotte

    Champion Mrs J Scripps (Hog Ram)

    Reserve Mrs J Scripps (Ewe Hog)

  • Wed
    01
    Aug
    2018

    North Devon Show 2018

    Barnstaple

    North Devon:1st August 2018

    Judge: Mr P Huxtable

    Class

     

    Exhibitor

    Old Ram

    1

    Mr P Ridd

     

    2

    Mr P Ridd

     

    3

    Mrs D Potter

    Shearling Ram

    1

    Mr B Dallyn

     

    2

    Miss C & Master G Snell

     

    3

    Miss C & Master G Snell

    Old Ewe

    1

    Lady Acland

     

    2

    Mr S Routley

     

    3

    Mrs V Kingshotte

    Shearling Ewe

    1

    Miss C & Master G Snell

     

    2

    Mr S Routley

     

    3

    T Atkins & Sons

    Ram Lamb

    1

    Mr D Butt

     

    2

    Miss C & Master G Snell

     

    3

    Miss C & Master G Snell

    Ewe Lamb

    1

    Mr P Ridd

     

    2

    Mr D Butt

     

    3

    Mr A & Miss K Lane

    Group of three

    1

    Miss C & Master G Snell

     

    2

    Mr P Ridd

     

    3

    Mr S Routley

    Breed Champion: Mr B Dallyn (Ram Hog)

    Reserve Champion: Miss C & Master G Snell (Ewe Hog)

  • Wed
    08
    Aug
    2018

    Exford Show 2018

    Exford

    EXFORD SHOW 8th August 2018

    Judge: Mr C J Tucker

    Old Ram

    1st

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    2nd

    Mr P Ridd

     

    3rd

    Mrs D Potter

         

    Shearling Ram

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Mr S Routley

     

    3rd

    Miss C & Master G Snell

         

    Ram Lamb

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Miss C & Master G Snell

     

    3rd

    Mr D Butt

         

    Shearling Ewe

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Mr S Routley

     

    3rd

    Mrs T Blackmore

         

    Old Ewe

    1st

    Lady Acland

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    Mrs V Kingshotte

         

    Ewe Lamb

    1st

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    Mr M Scott

         

    Group of Three

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Miss C & Master G Snell

     

    3rd

    Mr S Routley

    Waley Cohen Cup: Winner: Mrs T Blackmore (Hog Ram)

    Tapp Cup for the Best Female: Winner: Mr & Mrs M Buckingham (Ewe Lamb)

    Rawle Perpetual Challenge Cup for the best Ram Lamb: Winner: Mrs T Blackmore

    J Bawden Cup for the most points: Winner: Mrs T Blackmore

  • Thu
    09
    Aug
    2018

    Okehampton Show 2018

    Okehampton

    OKEHAMPTON SHOW 9th August 2018

    Judge: Mr D Bawden

    Group of Three

    1st

    Brown & Allum

     

    2nd

    Mrs J Scripps

     

    3rd

    Mr D Butt

         

    Old Ram

    1st

    Brown & Allum

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    Mrs D Potter

         

    Shearling Ram

    1st

    Brown & Allum

     

    2nd

    Brown & Allum

     

    3rd

    Mrs J Scripps

         

    Ram Lamb

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

    Mrs J Scripps

     

    3rd

    Mrs J Scripps

         

    Old Ewe

    1st

    Mr A & Miss K Lane

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    Mrs D Potter

         

    Shearling Ewe

    1st

    Brown & Allum

     

    2nd

    Mrs J Scripps

     

    3rd

    Brown & Allum

         

    Ewe Lamb

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

    Mr A & Miss K Lane

     

    3rd

    Mrs D Potter

         

    Pat and Jane Watts Memorial Challenge Cup for Best of Breed: Winner: Brown & Allum (Hog Ram)

    The EHSBS Okehampton Show Cup to be awarded to the Sheep of the opposite sex to the winner: Winner: Mr D Butt (Ewe Lamb)

    Henry Jane Perpetual Challenge Cup for the Best Group: Winner: Brown & Allum

    Exmoor Horn Challenge Cup for the Best Dartmoor Exhibit: Winner: Mr A & Miss K Lane

  • Fri
    17
    Aug
    2018

    Dunster Show 2018

    Dunster

    DUNSTER SHOW 17th August 2018

    Judge: Mr W Dart

    Group of Three

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Mrs J Scripps

     

    3rd

    Miss C & Master G Snell

         

    Old Ram

    1st

    Mr P Ridd

     

    2nd

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    3rd

    Mrs D Potter

         

    Shearling Ram

    1st

    Mr B Dallyn

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    Mrs J Scripps

         

    Ram Lamb

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    Miss C & Master G Snell

         

    Old Ewe

    1st

    Mr S Routley

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    Mrs D Potter

         

    Shearling Ewe

    1st

    Miss C & Master G Snell

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    Mr P Ridd

         

    Ewe Lamb

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    3rd

    Mr P Ridd

         

    The Cath Burge Memorial Perpetual Challenge Cup given by the Burge family awarded to the exhibitor of the best MALE entry in the Exmoor Horn Classes

    Winner; Mr P Ridd (Old Ram)

    Reserve: Mr B Dallyn (Hog Ram)

    A Perpetual Challenge Cup given by the late F Beadle Esq: awarded to the exhibitor of the best FEMALE entry in the Exmoor Horn Classes

    Winner: Mr D Butt (Ewe Lamb)

    Reserve: Miss C & Master G Snell (Ewe Hog)

    Breed Champion: Mr P Ridd (Old Ram)

    Reserve Champion: Mr D Butt (Ewe Lamb)

  • Mon
    03
    Sep
    2018

    Blackmoor Gate - Exmoor Mule - Shearling Ewes

    Blackmoor Gate

    Blackmore Gate 3rd September 2018

    Best Pen of Blueface Leicester X

    Exmoor Horn 2T Ewes

    Judge Mr John Stanbury

    1st Mr C J Tucker (£126)

                                                                                                                     2nd D F & P A Bawden (£129)

                                                                                                                     3rd Mr M R Scott (£120)

                                                                                                                    Top Price D F & P A Bawden (£129)

    Lorna Rudd Perpetual Challenge Cup for the Best Pen of Ewes

    Winner: Mr C J Tucker

  • Mon
    10
    Sep
    2018

    Blackmoor Gate - Exmoor Mule - Ewe Lambs

    Blackmoor Gate

    Blackmore Gate 10th September 2018

    Best Pen of Blueface Leicester X

    Exmoor Horn Ewe Lambs

    Judge Mr Neil Gregory

    1st J R Richards & Sons (£87)

    2nd Wellshead Estate (£82)

    3rd M A & M Collins (£77.50)

    Top price J R Richards & Sons (£87)

    Average Price £70.39

    Perpetual Challenge Cup presented by the Davies Family for the best pen of Ewe Lambs

    Winner: J R Richards & Sons

  • Thu
    20
    Sep
    2018

    Cutcombe - Main sale of Exmoor Horn Rams, Ewes and Lambs

    Cutcombe

    Cutcombe Market 20th September 2018

     

    Best Pen of 10 X Shearling Ewes

    Judges Messrs K Branfield & W Dart

    1st Frogwell Farm Ltd (£126)

    2nd Wellshead Estate (N/S)

    3rd Mrs J Scripps (£124)

    Best Pen of 10 X 6T or FM Ewes

    1st Mr P J Delbridge (£45)

    2nd L C & C A South (£55)

    3rd Mr G Vellacott (£52)

    The Courage Cup for the Champion Pen of Ewes plus £10

    Winner: Frogwell Farm Ltd (2T Ewes)

    The Tom Ridd Cup for the Opposite aged Ewes to the Champions

    Winner: Mr P J Delbridge (Old Ewes)

    Top price Frogwell Farm Ltd (£126)

    Best Pen of 5 or more Ewe Lambs

    1st Mr S Routley (£68)

    2nd Middle Dean Farm (£62)

    3rd Mr W Awan (£60)

    The P.R.H.A Ltd cup for best pen of Ewe Lambs

    Winner: Mr S Routley

     

    Best Old Ram

    Judges Messrs J A T Hodge & P J Delbridge

    1st Mr D Butt (140gns)

    2nd D & M Ridd & Son (250gns)

    3rd Mrs D Potter (120gns)

    Prize money given by the Auctioneers

     

    Best Shearling Ram

    1st Master G & Miss C Snell (780gns)

    2nd Mr B C Dallyn (820gns)

    D & M Ridd & Son (260gns)

    Prize money given by the Auctioneers

    Top price Shearling Ram: Mrs T Blackmore (1,100gns)

    Top price Old Ram: D & M Ridd & Son (250gns)

    Fred Kingdon Memorial Perpetual Challenge Cup for the Champion Ram presented by Building Supplies South Molton

    Winner: Miss C & Master G Snell (Hog Ram)

    Prize for the Champion Ram kindly donated by the Chairman, Mr Ricky Atkins

    Perpetual Challenge Cup for the best Shearling Ram kindly given by Mrs M E Huxtable and Philip in memory of the late Dick Huxtable

    Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

    Winner: Master G & Miss C Snell

    Boots Challenge Cup for the Best Pair of Shearling Rams

    Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

    Winner: Miss C & Master G Snell

    Challenge Cup for the best Old Ram kindly given by John Robins in memory of his father, the late Jack Robins

    Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

    Winner: Mr D Butt

    Challenge Cup for the Highest Price realised for a Ram owned by a Dartmoor Member, or a Member outside of the Devon and Somerset Area

    Winner: Mr W Awan

    Cup for the Highest Price realised for a Ram in the sale kindly given by Mr R J Redway

    Winner: Mrs T Blackmore

    Challenge Cup kindly given by Mr A W J Baker, prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd for Best Novice Ram, open to all Rams, the vendor not having won first prize at a Society Show and Sale.

    Winner: Mr S Routley

  • Mon
    01
    Oct
    2018

    Blackmoor Gate - Exmoor Mule - Ewe Lambs

    Blackmoor Gate

    Blackmore Gate 1st October 2018

    Best Pen of Blueface Leicester X

    Exmoor Horn Ewe Lambs

    Judges Messrs M Ellicott & D Matravers

    1st S R Dallyn & Sons (£64)

    2nd M A & M Collins (£73)

    3rd L C & C A South (£71)

     

    Top price (£73) M A & M Collins

  • Mon
    01
    Oct
    2018

    Blackmoor Gate - Exmoor Horn Rams

    Blackmoor Gate

    Blackmore Gate 1st October 2018

    Judges Messrs D Vellacott & B Backmore

    Best Old Ram

    1st J R Richards & Sons (160gns)

    2nd Mr B Nicholls (100gns)

    3rd Middle Dean Farm (N/S)

    Best Shearling Ram

    1st Miss C & Master G Snell (760gns)

    2nd Wellshead Estate (690gns)

    3rd R F & S A Davey (680ns)

    Top Price (760gns) Miss C & Master G Snell

     

    Lorna Rudd Perpetual Cup for the Champion Ram

    Winner: Miss C & Master G Snell (Hog Ram)

    Special Prize for the Champion Ram kindly given by the President Mr J Hodge

    Winner: Miss C & Master G Snell (Hog Ram)

    Reserve Champion

    Winner:- Wellshead Estate (Hog Ram)