Shows and Sales 2018

EXMOOR HORN SHEEP BREEDERS’ SOCIETY

SHOW AND SALES DATES 2018

The summer shows and autumn sales provide excellent showcases to view Exmoor Horn and Exmoor Mule sheep and an ideal opportunity to meet breeders and producers to answer your questions and discuss your requirements.

SUMMER SHOWS 2018

17-19 May

Devon County

Exeter

30 May -2 June

Bath & West

Shepton Mallet

7-9 June

15-17 June

Royal Cornwall

Three Counties

Wadebridge

Malvern

23-26 July

Royal Welsh

Builth Wells

28 July

29 July

Mid Devon Show

Porlock Horse Show

Tiverton

Porlock

1 August

North Devon

Barnstaple

9 August

Okehampton

Okehampton

8 August

Exford

Exford

17 August

Dunster

Dunster

AUTUMN SALES 2018 correct at the time of printing but please check nearer the time for any possible changes.

For catalogues please contact Exmoor Farmers Livestock Auctions Ltd, 01643 841841.

EXMOOR HORNS

20 September Cutcombe Breeding Ewes & Rams

1 October Blackmoor Gate Rams

EXMOOR MULES

3 September Blackmoor Gate Shearling Ewes

10 September Blackmoor Gate Ewe Lambs

1 October Blackmoor Gate Ewe Lambs

For further details, or for any enquiries about Exmoor Horn sheep please contact the Breed Secretary, Mrs Jan Brown, on 01398 341372 or 07977 058141

www.exmoorhornbreeders.co.uk Email – info@exmoorhornbreeders.co.uk

  • Wed
    16
    May
    2018
    Fri
    18
    May
    2018

    Devon County Show 2018

    Exeter

    DEVON COUNTY 17-19 May 2018

    Judge: Mr B Dallyn 

    Class

     

    Exhibitor 

    Group of Three

    1st

    Mr S Routley

     

    2nd

    Westwood Farms

     

    3rd

    Brown & Allum

     

     

     

    Yearling Ram

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Brown & Allum

     

    3rd

    Mrs T Blackmore

     

     

     

    Two-Shear Ram

    1st

    M J & N H Buckingham

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    A & C Brown

     

     

     

    Yearling Ewe

    1st

    Westwood Farms

     

    2nd

    Westwood Farms

     

    3rd

    Mr S Routley

     

     

     

    Two-Shear Ewe

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

    Westwood Farms

     

    3rd

    Lady Acland

     

     

     

    Ram Lamb

    1st

    Mrs J Scripps

     

    2nd

    Miss C & Master G Snell

     

    3rd

    Mrs T Blackmore

     

     

     

    Ewe Lamb

    1st

    M J & N H Buckingham

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    T Atkins & Sons

     

     

     

    Champion Male

     

    Mrs T Blackmore (Hogg Ram)

    Champion Female

     

    Westwood Farms (Ewe Hog)

    Breed Champion

     

    Mrs T Blackmore (Hog Ram)

    Reserve Breed Champion

     

    Mr & Mrs M Buckingham (Old Ram)

    Best Ram or Ewe Lamb

     

    Mrs J Scripps (Ram Lamb)

  • Tue
    29
    May
    2018
    Fri
    01
    Jun
    2018

    Bath and West Show 2018

    Shepton Mallet

    Judge:  Mr P Delbridge 

    Class

     

    Exhibitor 

    Group of Three

    1st

    Miss C & Master G Snell

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    T Atkins & Sons

     

     

     

    Old Ram

    1st

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    2nd

    T Atkins & Sons

     

    3rd

     

     

     

     

    Yearling Ram

    1st

    Miss C & Master G Snell

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    Mrs T Blackmore

     

     

     

    Ram Lamb

    1st

    Miss C & Master G Snell

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    Lady Acland

     

     

     

    Yearling Ewe

    1st

    Miss C & Master G Snell

     

    2nd

    T Akins & Sons

     

    3rd

    Mrs T Blackmore

     

     

     

    Ewe Lamb

    1st

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    2nd

    Miss C & Master G Snell

     

    3rd

    William Awan

     

     

     

    Pair of Sheep

    1st

    Miss C & Master G Snell

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    T Akins & Sons

     

     

     

    Champion

     

    Mr & Mrs M Buckingham (Old Ram)

    Reserve Champion

     

    Miss C & Master G Snell (Ewe Hog)

  • Wed
    06
    Jun
    2018
    Fri
    08
    Jun
    2018

    Royal Cornwall Show 2018

    Wadebridge

    ROYAL CORNWALL SHOW 7th– 9th June 2018

    Judge: Mr R Hayes

    Class

     

    Exhibitor

    Aged Ram

    1

    T Atkins & Sone

     

    2

    Brown & Allum

     

    3

    Mr D Butt

    Shearling Ram

    1

    Brown & Allum

     

    2

    Brown & Allum

     

    3

    Mr D Butt

    Aged Ewe

    1

    Mr D Butt

     

    2

    Westwood Farms

     

    3

    Lady Acland

    Shearling Ewe

    1

    T Atkins & Sons

     

    2

    Westwood Farms

     

    3

    Mrs J Scripps

    Ram Lamb

    1

    Mrs J Scripps

     

    2

    Mrs J Scripps

     

    3

    Lady Acland

    Ewe Lamb

    1

    Mr D Butt

     

    2

    Lady Acland

     

    Group of Three

    3

    1

    2

    3

    Westwood Farms

    Westwood Farms

    T Atkins & Sons

    Lady Acland

    Champion

    Res Champion

     

    T Atkins & Sons (Ewe Hog)

    T Atkins & Sons (Old Ram)

  • Thu
    14
    Jun
    2018
    Sat
    16
    Jun
    2018

    Royal Three Counties Show 2018

    Malvern

    THREE COUNTIES SHOW 15th – 17th June 2018

    Judge: Mr R Harding

    Class

     

    Exhibitor

    Two-Shear Ram

    1st

    Westwood Farms

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

     
         

    Yearling Ram

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

     
     

    3rd

     
         

    Ram Lamb

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

    Westwood Farms

     

    3rd

     
         

    Two-Shear Ewe

    1st

    Westwood Farms

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    W Crew

         

    Yearling Ewe

    1st

    Westwood Farms

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    W Crew

         

    Ewe Lamb

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

    Westwood Farms

     

    3rd

    W Crew

         

    Breed Champion

     

    Westwood Farms (Ewe Hog)

    Reserve Champion

     

    Mr D Butt (Hog Ram)

         
         
         
         
         
         
         
         
         
  • Sun
    22
    Jul
    2018
    Wed
    25
    Jul
    2018

    Royal Welsh Show 2018

    Builth Wells

    THE ROYAL WELSH 23 – 26th July 2018

    Judge:Mr K Branfield

    Old Ram

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

    Westwood Farms

     

    3rd

     
         

    Shearling Ram

    1st

    Mr S Routley

     

    2nd

    Lady Acland

     

    3rd

    Miss C & Master G Snell

         

    Shearling Ewe

    1st

    Mr D N Floyd

     

    2nd

    Mr S Routley

     

    3rd

    Miss C & Master G Snell

         

    Ewe Lamb

    1st

    Mr D N Floyd

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    Mr & Mrs M Buckingham

         

    Group of Three

    1st

    Mr D N Floyd

     

    2nd

    Miss C & Master G Snell

     

    3rd

    Mr D Butt

    The RWAS Rosette for the Best Male and The Rudd Cup:

    Winner: Mr S Routley (Hog Ram)

    The RWAS Rosette for the Best Female, and the Peter Alford Memorial Cup

    Winner: Mr D N Floyd (Ewe Hog)

    RWAS Rosette and The Whitstones Cup kindly given by Mr. & Mrs. T. Rook for the Best Group comprising one Male, one Shearling Ewe and one Ewe Lamb

    Winner: Mr D N Floyd

    RWAS Champion Rosette, The Best Exhibit in the Breed Classes:

    Winner: Mr D N Floyd

  • Fri
    27
    Jul
    2018

    Mid Devon Show 2018

    Tiverton

    MID DEVON 28th July 2018

    Judge: Mr J Branfield

    Class

     

    Exhibitor

    Old Ram

    1st

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    2nd

    Mr P Ridd

     

    3rd

    Mrs D Potter

    Shearling Ram

    1st

    2nd

    3rd

    Miss C & Master G Snell

    Miss C & Master G Snell

    Mrs T Blackmore

    Ram Lamb

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Mr S Routley

     

    3rd

    Miss C & Master G Snell

         

    Old Ewe

    1st

    Mrs D Potter

     

    2nd

    Mr A & Miss K Lane

     

    3rd

    Mr S Routley

    Shearling Ewe

    1st

    2nd

    3rd

    Mr S Routley

    Mr P Ridd

    Miss C & Master G Snell

    Ewe Lamb

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Mr P Ridd

     

    3rd

    Mrs T Blackmore

         

    Champion

     

    Mr S Routley (Ewe Hog)

    Reserve

     

    Mrs T Blackmore (Ewe Lamb)

  • Sat
    28
    Jul
    2018

    Porlock Horse Show 2018

    Porlock

    PORLOCK HORSE SHOW. 29th July 2018

    Judge: Mrs C Burge

    Class

     

    Exhibitor

    Best Female Pair

    1

    Mrs J Scripps

     

    2

    Lady Acland

     

    3

    Brown & Allum

    Old Ram

    1

    Brown & Allum

     

    2

    T Atkins & Sons

     

    3

    Mr D Butt

    Shearling Ram

    1

    Mrs J Scripps

     

    2

    Lady Acland

     

    3

    Brown & Allum

    Ram Lamb

    1

    Mr D Butt

     

    2

    Mrs J Scripps

     

    3

    Mrs D Potter

    Old Ewe

    1

    Lady Acland

     

    2

    Mr D Butt

     

    3

    Mrs V Kingshotte

    Shearling Ewe

    1

    Mrs J Scripps

     

    2

    A & C Brown

     

    3

    T Atkins & Sons

    Ewe Lamb

    1

    Mrs D Potter

     

    2

    Mr D Butt

     

    3

    Mrs V Kingshotte

    Champion Mrs J Scripps (Hog Ram)

    Reserve Mrs J Scripps (Ewe Hog)

  • Tue
    31
    Jul
    2018

    North Devon Show 2018

    Barnstaple

    North Devon:1st August 2018

    Judge: Mr P Huxtable

    Class

     

    Exhibitor

    Old Ram

    1

    Mr P Ridd

     

    2

    Mr P Ridd

     

    3

    Mrs D Potter

    Shearling Ram

    1

    Mr B Dallyn

     

    2

    Miss C & Master G Snell

     

    3

    Miss C & Master G Snell

    Old Ewe

    1

    Lady Acland

     

    2

    Mr S Routley

     

    3

    Mrs V Kingshotte

    Shearling Ewe

    1

    Miss C & Master G Snell

     

    2

    Mr S Routley

     

    3

    T Atkins & Sons

    Ram Lamb

    1

    Mr D Butt

     

    2

    Miss C & Master G Snell

     

    3

    Miss C & Master G Snell

    Ewe Lamb

    1

    Mr P Ridd

     

    2

    Mr D Butt

     

    3

    Mr A & Miss K Lane

    Group of three

    1

    Miss C & Master G Snell

     

    2

    Mr P Ridd

     

    3

    Mr S Routley

    Breed Champion: Mr B Dallyn (Ram Hog)

    Reserve Champion: Miss C & Master G Snell (Ewe Hog)

  • Tue
    07
    Aug
    2018

    Exford Show 2018

    Exford

    EXFORD SHOW 8th August 2018

    Judge: Mr C J Tucker

    Old Ram

    1st

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    2nd

    Mr P Ridd

     

    3rd

    Mrs D Potter

         

    Shearling Ram

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Mr S Routley

     

    3rd

    Miss C & Master G Snell

         

    Ram Lamb

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Miss C & Master G Snell

     

    3rd

    Mr D Butt

         

    Shearling Ewe

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Mr S Routley

     

    3rd

    Mrs T Blackmore

         

    Old Ewe

    1st

    Lady Acland

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    Mrs V Kingshotte

         

    Ewe Lamb

    1st

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    Mr M Scott

         

    Group of Three

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Miss C & Master G Snell

     

    3rd

    Mr S Routley

    Waley Cohen Cup: Winner: Mrs T Blackmore (Hog Ram)

    Tapp Cup for the Best Female: Winner: Mr & Mrs M Buckingham (Ewe Lamb)

    Rawle Perpetual Challenge Cup for the best Ram Lamb: Winner: Mrs T Blackmore

    J Bawden Cup for the most points: Winner: Mrs T Blackmore

  • Wed
    08
    Aug
    2018

    Okehampton Show 2018

    Okehampton

    OKEHAMPTON SHOW 9th August 2018

    Judge: Mr D Bawden

    Group of Three

    1st

    Brown & Allum

     

    2nd

    Mrs J Scripps

     

    3rd

    Mr D Butt

         

    Old Ram

    1st

    Brown & Allum

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    Mrs D Potter

         

    Shearling Ram

    1st

    Brown & Allum

     

    2nd

    Brown & Allum

     

    3rd

    Mrs J Scripps

         

    Ram Lamb

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

    Mrs J Scripps

     

    3rd

    Mrs J Scripps

         

    Old Ewe

    1st

    Mr A & Miss K Lane

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    Mrs D Potter

         

    Shearling Ewe

    1st

    Brown & Allum

     

    2nd

    Mrs J Scripps

     

    3rd

    Brown & Allum

         

    Ewe Lamb

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

    Mr A & Miss K Lane

     

    3rd

    Mrs D Potter

         

    Pat and Jane Watts Memorial Challenge Cup for Best of Breed: Winner: Brown & Allum (Hog Ram)

    The EHSBS Okehampton Show Cup to be awarded to the Sheep of the opposite sex to the winner: Winner: Mr D Butt (Ewe Lamb)

    Henry Jane Perpetual Challenge Cup for the Best Group: Winner: Brown & Allum

    Exmoor Horn Challenge Cup for the Best Dartmoor Exhibit: Winner: Mr A & Miss K Lane

  • Thu
    16
    Aug
    2018

    Dunster Show 2018

    Dunster

    DUNSTER SHOW 17th August 2018

    Judge: Mr W Dart

    Group of Three

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Mrs J Scripps

     

    3rd

    Miss C & Master G Snell

         

    Old Ram

    1st

    Mr P Ridd

     

    2nd

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    3rd

    Mrs D Potter

         

    Shearling Ram

    1st

    Mr B Dallyn

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    Mrs J Scripps

         

    Ram Lamb

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    Miss C & Master G Snell

         

    Old Ewe

    1st

    Mr S Routley

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    Mrs D Potter

         

    Shearling Ewe

    1st

    Miss C & Master G Snell

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    Mr P Ridd

         

    Ewe Lamb

    1st

    Mr D Butt

     

    2nd

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    3rd

    Mr P Ridd

         

    The Cath Burge Memorial Perpetual Challenge Cup given by the Burge family awarded to the exhibitor of the best MALE entry in the Exmoor Horn Classes

    Winner; Mr P Ridd (Old Ram)

    Reserve: Mr B Dallyn (Hog Ram)

    A Perpetual Challenge Cup given by the late F Beadle Esq: awarded to the exhibitor of the best FEMALE entry in the Exmoor Horn Classes

    Winner: Mr D Butt (Ewe Lamb)

    Reserve: Miss C & Master G Snell (Ewe Hog)

    Breed Champion: Mr P Ridd (Old Ram)

    Reserve Champion: Mr D Butt (Ewe Lamb)

  • Sun
    02
    Sep
    2018

    Blackmoor Gate - Exmoor Mule - Shearling Ewes

    Blackmoor Gate

    Blackmore Gate 3rd September 2018

    Best Pen of Blueface Leicester X

    Exmoor Horn 2T Ewes

    Judge Mr John Stanbury

    1st Mr C J Tucker (£126)

                                                                                                                     2nd D F & P A Bawden (£129)

                                                                                                                     3rd Mr M R Scott (£120)

                                                                                                                    Top Price D F & P A Bawden (£129)

    Lorna Rudd Perpetual Challenge Cup for the Best Pen of Ewes

    Winner: Mr C J Tucker

  • Sun
    09
    Sep
    2018

    Blackmoor Gate - Exmoor Mule - Ewe Lambs

    Blackmoor Gate

    Blackmore Gate 10th September 2018

    Best Pen of Blueface Leicester X

    Exmoor Horn Ewe Lambs

    Judge Mr Neil Gregory

    1st J R Richards & Sons (£87)

    2nd Wellshead Estate (£82)

    3rd M A & M Collins (£77.50)

    Top price J R Richards & Sons (£87)

    Average Price £70.39

    Perpetual Challenge Cup presented by the Davies Family for the best pen of Ewe Lambs

    Winner: J R Richards & Sons

  • Wed
    19
    Sep
    2018

    Cutcombe - Main sale of Exmoor Horn Rams, Ewes and Lambs

    Cutcombe

    Cutcombe Market 20th September 2018

     

    Best Pen of 10 X Shearling Ewes

    Judges Messrs K Branfield & W Dart

    1st Frogwell Farm Ltd (£126)

    2nd Wellshead Estate (N/S)

    3rd Mrs J Scripps (£124)

    Best Pen of 10 X 6T or FM Ewes

    1st Mr P J Delbridge (£45)

    2nd L C & C A South (£55)

    3rd Mr G Vellacott (£52)

    The Courage Cup for the Champion Pen of Ewes plus £10

    Winner: Frogwell Farm Ltd (2T Ewes)

    The Tom Ridd Cup for the Opposite aged Ewes to the Champions

    Winner: Mr P J Delbridge (Old Ewes)

    Top price Frogwell Farm Ltd (£126)

    Best Pen of 5 or more Ewe Lambs

    1st Mr S Routley (£68)

    2nd Middle Dean Farm (£62)

    3rd Mr W Awan (£60)

    The P.R.H.A Ltd cup for best pen of Ewe Lambs

    Winner: Mr S Routley

     

    Best Old Ram

    Judges Messrs J A T Hodge & P J Delbridge

    1st Mr D Butt (140gns)

    2nd D & M Ridd & Son (250gns)

    3rd Mrs D Potter (120gns)

    Prize money given by the Auctioneers

     

    Best Shearling Ram

    1st Master G & Miss C Snell (780gns)

    2nd Mr B C Dallyn (820gns)

    D & M Ridd & Son (260gns)

    Prize money given by the Auctioneers

    Top price Shearling Ram: Mrs T Blackmore (1,100gns)

    Top price Old Ram: D & M Ridd & Son (250gns)

    Fred Kingdon Memorial Perpetual Challenge Cup for the Champion Ram presented by Building Supplies South Molton

    Winner: Miss C & Master G Snell (Hog Ram)

    Prize for the Champion Ram kindly donated by the Chairman, Mr Ricky Atkins

    Perpetual Challenge Cup for the best Shearling Ram kindly given by Mrs M E Huxtable and Philip in memory of the late Dick Huxtable

    Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

    Winner: Master G & Miss C Snell

    Boots Challenge Cup for the Best Pair of Shearling Rams

    Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

    Winner: Miss C & Master G Snell

    Challenge Cup for the best Old Ram kindly given by John Robins in memory of his father, the late Jack Robins

    Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

    Winner: Mr D Butt

    Challenge Cup for the Highest Price realised for a Ram owned by a Dartmoor Member, or a Member outside of the Devon and Somerset Area

    Winner: Mr W Awan

    Cup for the Highest Price realised for a Ram in the sale kindly given by Mr R J Redway

    Winner: Mrs T Blackmore

    Challenge Cup kindly given by Mr A W J Baker, prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd for Best Novice Ram, open to all Rams, the vendor not having won first prize at a Society Show and Sale.

    Winner: Mr S Routley

  • Sun
    30
    Sep
    2018

    Blackmoor Gate - Exmoor Mule - Ewe Lambs

    Blackmoor Gate

    Blackmore Gate 1st October 2018

    Best Pen of Blueface Leicester X

    Exmoor Horn Ewe Lambs

    Judges Messrs M Ellicott & D Matravers

    1st S R Dallyn & Sons (£64)

    2nd M A & M Collins (£73)

    3rd L C & C A South (£71)

     

    Top price (£73) M A & M Collins

  • Sun
    30
    Sep
    2018

    Blackmoor Gate - Exmoor Horn Rams

    Blackmoor Gate

    Blackmore Gate 1st October 2018

    Judges Messrs D Vellacott & B Backmore

    Best Old Ram

    1st J R Richards & Sons (160gns)

    2nd Mr B Nicholls (100gns)

    3rd Middle Dean Farm (N/S)

    Best Shearling Ram

    1st Miss C & Master G Snell (760gns)

    2nd Wellshead Estate (690gns)

    3rd R F & S A Davey (680ns)

    Top Price (760gns) Miss C & Master G Snell

     

    Lorna Rudd Perpetual Cup for the Champion Ram

    Winner: Miss C & Master G Snell (Hog Ram)

    Special Prize for the Champion Ram kindly given by the President Mr J Hodge

    Winner: Miss C & Master G Snell (Hog Ram)

    Reserve Champion

    Winner:- Wellshead Estate (Hog Ram)