Shows and Sales 2017

  • Wed
    17
    May
    2017
    Fri
    19
    May
    2017

    Devon County Show 2017

    Exeter

    DEVON COUNTY 18-20 May 2017

    Judge: Mr P Webber

     

    Class   Exhibitor 
    Group of Three 1st T Atkins & Sons
      2nd M R Scott & Son
      3rd Mr D Butt
         
    Yearling Ram 1st Miss C & Master G Snell
      2nd Mr S Routley
      3rd Mrs T Blackmore
         
    Two-Shear Ram 1st Westwood Farms
      2nd Mrs J Scripps
      3rd Mr D Butt
         
    Yearling Ewe 1st M R Scott & Son
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd T Atkins & Sons
         
    Two-Shear Ewe 1st Mrs J Scripps
      2nd Mr D Butt
      3rd Mr S Routley
         
    Ram Lamb 1st Mr & Mrs M Buckingham
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd T Atkins & Sons
         
    Ewe Lamb 1st Mrs T Blackmore
      2nd Westwood Farms
      3rd Brown & Allum
         
    Champion Male   Westwood Farms (Old Ram)
    Champion Female   M R Scott & Son (Ewe Hog)
    Breed Champion   Westwood Farms (Old Ram)
    Reserve Breed Champion   M R Scott & Son (Ewe Hog)
    Best Ram or Ewe Lamb   Mr & Mrs M Buckingham (Ram Lamb)
         
  • Tue
    30
    May
    2017
    Fri
    02
    Jun
    2017

    Bath and West Show 2017

    Shepton Mallet

    BATH & WEST 31st May – 3rd June 2017

    Judge:  Mr G Hockridge

     

    Class   Exhibitor
    Group of Three 1st T Atkins & Sons
      2nd Miss C & Master G Snell
      3rd Mrs J Scripps
         
    Old Ram 1st Lady Acland
      2nd Mrs J Scripps
      3rd Mr W Awan
         
    Yearling Ram 1st Mrs T Blackmore
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd Miss C & Master G Snell
         
    Ram Lamb 1st T Atkins & Sons
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd T Atkins & Sons
         
    Yearling Ewe 1st Mrs T Blackmore
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd T Akins & Sons
         
    Ewe Lamb 1st Mrs T Blackmore
      2nd T Atkins & Sons
      3rd T Atkins & Sons
         
    Pair of Sheep 1st Mrs T Blackmore
      2nd Miss C & Master G Snell
      3rd Mrs J Scripps
         
    Champion   Mrs T Blackmore (Hog Ram)
    Reserve Champion   Lady Acland (Old Ram)
  • Wed
    07
    Jun
    2017
    Fri
    09
    Jun
    2017

    Royal Cornwall Show 2017

    Wadebridge

    Judge:  Mr R Clark

     

    Class   Exhibitor
    Aged Ram 1st Westwood Farms
      2nd Brown & Allum
      3rd Lady Acland
         
    Shearling Ram 1st T Atkins & Sons
      2nd Miss C & Master G Snell
      3rd Brown & Allum
         
    Aged Ewe 1st Lady Acland
      2nd Mr D Butt
      3rd Mrs J Scripps
         
    Shearling Ewe 1st Miss C & Master G Snell
      2nd Westwood Farms
      3rd T Atkins & Sons
         
    Ram Lamb 1st Mrs J Scripps
      2nd T Atkins & Sons
      3rd Miss C & Master G Snell
         
    Ewe Lamb 1st Miss C & Master G Snell
      2nd Brown & Allum
      3rd T Atkins & Sons
         
    Group of Three 1st T Akins & Sons
      2nd Miss C & Master G Snell
      3rd Mrs J Scripps
         
    Champion   Miss C & Master G Snell (Ewe Hog)
    Res Champion   Westwood Farms (Old Ram)
  • Thu
    15
    Jun
    2017
    Sat
    17
    Jun
    2017

    Three Counties Show 2017

    Judge: Mr D Ridd

     

    Class   Exhibitor
    Two-Shear Ram 1st Westwood Farms
      2nd Mr D Butt
      3rd Miss L Eccles
         
    Yearling Ram 1st Westwood Farms
      2nd Mr D Butt
      3rd Master W Crew
         
    Ram Lamb 1st Mr D Butt
      2nd Westwood Farms
      3rd Master W Crew
         
    Two-Shear Ewe 1st Westwood Farms
      2nd Mr D Butt
      3rd Master W Crew
         
    Yearling Ewe 1st Westwood Farms
      2nd Mr D Butt

    Miss L Eccles

      3rd  
         
    Ewe Lamb 1st Westwood Farms
      2nd Mr D Butt
      3rd Master W Crew
         
    Breed Champion   Westwood Farms (Old Ram)
    Reserve Champion   Westwood Farms (Ewe Hog)
  • Fri
    21
    Jul
    2017

    Mid Devon Show 2017

    Tiverton

    MID DEVON 22nd July 2017

    Judge: Mr D Bawden

    Class   Exhibitor
    Old Ram 1st Brown & Allum
      2nd Mr P Ridd
      3rd Mr & Mrs M Buckingham
         
    Shearling Ram 1st Miss C & Master G Snell
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd Brown & Allum
         
    Ram Lamb 1st Mr & Mrs M Buckingham
      2nd Mr & Mrs M Buckingham
      3rd Mrs T Blackmore
         
    Old Ewe 1st Mrs J Scripps
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd Brown & Allum
         
    Shearling Ewe 1st Miss C & Master G Snell
      2nd Mr S Routley
      3rd Mrs T Blackmore
         
    Ewe Lamb 1st Mr & Mrs M Buckingham
      2nd Miss C & Master G Snell
      3rd Mr W Awan
         
         
    Champion   Miss C & Master G Snell (Hog Ram)
    Reserve   Mrs J Scripps (Old Ewe)
  • Sun
    23
    Jul
    2017
    Wed
    26
    Jul
    2017

    Royal Welsh Show 2017

    Builth Wells

    Judge: Mr Andrew Lane

    Class   Exhibitor
    Old Ram 1st Westwood Farms
      2nd Mr D Butt
      3rd R P & R D Alford
         
    Shearling Ram 1st Mrs T Blackmore
      2nd Miss C & Master G Snell
      3rd R P & R D Alford
         
    Shearling Ewe 1st R P & R D Alford
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd Mrs J Scripps
         
    Ewe Lamb 1st Mr D Butt
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd Miss C & Master G Snell
         
    Group of Three 1st Miss C & Master G Snell
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd  
         
         
    The RWAS Rosette for the Best Male and The Rudd Cup   Westwood Farms
    The RWAS Rosette for the Best Female   R P & R D Alford
    RWAS Rosette and The Whitstones Cup kindly given by Mr. & Mrs. T. Rook for the Best Group comprising one Male, one Shearling Ewe and one Ewe Lamb   Miss C & Master G Snell
    RWAS Champion Rosette, The Best Exhibit in the Breed Classes   R P & R D Alford
  • Sat
    29
    Jul
    2017

    Porlock Horse Show 2017

    Porlock

    Judge:  Mr J A Richards

    Class   Exhibitor
    Best Female Pair 1st Mr S Routley
      2nd T Atkins & Sons
      3rd A & C Brown
         
    Old Ram 1st Mr & Mrs M Buckingham
      2nd Mrs D Potter
      3rd Mr E Prouse
         
    Shearling Ram 1st Miss C & Master G Snell
      2nd T Atkins & Sons
      3rd T Atkins & Sons
         
    Ram Lamb 1st Mr & Mrs M Buckingham
      2nd Mr & Mrs M Buckingham
      3rd T Atkins & Sons
         
    Old Ewe 1st Lady Acland
      2nd Mrs J Scripps
      3rd A & C Brown
         
    Shearling Ewe 1st T Atkins & Sons
      2nd Miss C & Master G Snell
      3rd T Atkins & Sons
         
    Ewe Lamb 1st Mr S Routley
      2nd A & C Brown
      3rd Mr & Mrs M Buckingham
         
    Champion   Mr & Mrs M Buckingham (Old Ram)
    Reserve   Mr S Routley (Ewe Lamb)
  • Tue
    08
    Aug
    2017

    Exford Show 2017

    Exford

    Judge: Mr K Branfield

    Class   Exhibitor
    Old Ram 1st Mr & Mrs M Buckingham
      2nd Lady Acland
      3rd Mr P Ridd
         
    Shearling Ram 1st Miss C & Master G Snell
      2nd T Atkins & Sons
      3rd Mrs T Blackmore
         
    Ram Lamb 1st Mr & Mrs M Buckingham
      2nd Miss C & Master G Snell
      3rd Mr D Butt
         
    Shearling Ewe 1st T Atkins & Sons
      2nd Miss C & Master G Snell
      3rd Miss C & Master G Snell
         
    Old Ewe 1st Mrs T Blackmore
      2nd Lady Acland
      3rd Mrs J Scripps
         
    Ewe Lamb 1st Miss C & Master G Snell
      2nd Mr & Mrs M Buckingham
      3rd Mr D Butt
         
    Group of Three 1st T Atkins & Sons
      2nd Miss C & Master G Snell
      3rd Mrs T Blackmore
         
    Exmoor National Park Cup   Miss C & Master G Snell (Ram Hog)
    Tapp Cup for the Best Female   Mrs TT Blackmore (Old Ewe)
    Rawle Perpetual Challenge Cup for the best Ram Lamb   Mr & Mrs M Buckingham
    J Bawden Cup for the most points   Miss C & Master G Snell
  • Wed
    09
    Aug
    2017

    Okehampton Show 2017

    Barnstaple

    Judge: Mr J Richards

    Class   Exhibitor
    Group of Three 1st Miss C & Master G Snell
      2nd Mr D Butt
      3rd Mrs D Potter
         
    Old Ram 1st Mrs D Potter
      2nd Mr D Butt
      3rd A & K Lane
         
    Shearling Ram 1st Miss C & Master G Snell
      2nd Mr D Butt
      3rd  
         
    Ram Lamb 1st Mr D Butt
      2nd Miss C & Master G Snell
      3rd Mr D Butt
         
    Old Ewe 1st Mrs J Scripps
      2nd A & K Lane
      3rd Mr D Butt
         
    Shearling Ewe 1st Miss C & Master G Snell
      2nd Mrs J Scripps
      3rd Mrs D Potter
         
    Ewe Lamb 1st Mr D Butt
      2nd Mrs J Scripps
      3rd A & K Lane
         
    Pat and Jane Watts Memorial Challenge Cup for Best of Breed   Miss C & Master G Snell (Ewe Hog)
    The EHSBS Okehampton Show Cup to be awarded to the Sheep of the opposite sex to the winner   Miss C & Master G Snell
    Henry Jane Perpetual Challenge Cup for the Best Group   Miss C & Master G Snell
    Exmoor Horn Challenge Cup for the Best Dartmoor Exhibit   A & K Lane
  • Thu
    17
    Aug
    2017

    Dunster Show 2017

    Dunster

    Judge: Mr C J Tucker

     

    Class   Exhibitor
    Group of Three 1st T Atkins & Sons
      2nd Miss C & Master G Snell
      3rd Mrs T Blackmore
         
    Old Ram 1st Mr & Mrs M Buckingham
      2nd Mr P Ridd
      3rd Mrs D Potter
         
    Shearling Ram 1st Miss C & Master G Snell
      2nd Mr S Routley
      3rd T Atkins & Sons
         
    Ram Lamb 1st Mr D Butt
      2nd Mr & Mrs M Buckingham
      3rd Mr & Mrs M Buckingham
         
    Old Ewe 1st Lady Acland
      2nd Mrs J Scripps
      3rd Mrs T Blackmore
         
    Shearling Ewe 1st Miss C & Master G Snell
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd T Atkins & Sons
         
    Ewe Lamb 1st Mr S Routley
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd Mrs J Scripps
         
    The Cath Burge Memorial Perpetual Challenge Cup given by the Burge family awarded to the exhibitor of the best MALE entry in the Exmoor Horn Classes   Miss C & Master G Snell (Ram Hog)
    Reserve   Mr & Mrs M Buckingham (Old Ram)

     

    A Perpetual Challenge Cup given by the late F Beadle Esq: awarded to the exhibitor of the best FEMALE entry in the Exmoor Horn Classes

     

      Miss C & Master G Snell (Ewe Hog)
    Reserve   Lady Acland (Old Ewe)
    Breed Champion   Miss C & Master G Snell (Ram Hog)

     

    Reserve Champion   Mr & Mrs M Buckingham (Old Ram)
  • Sun
    03
    Sep
    2017

    Blackmoor Gate 2017

    Blackmoor Gate

    Blackmore Gate 4th September 20167

     

    Best Pen of Blueface Leicester X

    Exmoor Horn 2T Ewes

     

    Judge Mr Chris Eveleigh

     

    1st Wellshead Estate (£120)

    2nd D F & P A Bawden (£130)

    3rd C J Tucker (£130)

     

    Top Price M R Scott (£130), D F & P A Bawden (£130) C J Tucker (£130)

    Average Price £114.93

     

    Lorna Rudd Perpetual Challenge Cup for the Best Pen of Ewes

    Winner: Wellshead Estate

     

  • Sun
    10
    Sep
    2017

    Blackmoor Gate 2017

    Blackmoor Gate

    Blackmore Gate 11th September 2017

    Best Pen of Blueface Leicester X

    Exmoor Horn Ewe Lambs

    Judge Mr John Sleep

     

    1st M A & M Collins (£91)

    2nd R W Tucker & Son (£90)

    3rd G Dart & Sons (£93)

     

    Top price S R Dallyn & Sons (£94) J R Richards & Sons (£94)

    Average Price £83.76

     

     

    Perpetual Challenge Cup presented by the Davies Family for the best pen of Ewe Lambs

    Winner: M A & M Collins

     

  • Wed
    20
    Sep
    2017

    Cutcombe Market 2017

    Cutcombe

    Best Pen of 10 X Shearling Ewes

    Judges Messrs D Ridd & R Tucker

     

    1st Brown & Allum (£118)

    2nd Mr G Vellacott (£106)

    3rd E A Westcott & Son (£130)

     

    Best Pen of 10 X 6T or FM Ewes

     

    1st Mr E A Westcott & Son (£96)

    2nd Mrs J Scripps (£100)

    3rd J R Richards & Son (£76)

     

    The Courage Cup for the Champion Pen of Ewes plus £10

    Winner: Brown & Allum (2T Ewes)

     

    The Tom Ridd Cup for the Opposite aged Ewes to the Champions

    Winner: E A Westcott & Son (Old Ewes)

     

    Top price E A Westcott & Son (£134)

     

    Best Pen of 5 or more Ewe Lambs

     

    1st Mr S Routley (£99)

    2nd Mrs J Scripps (£66)

    3rd T & S Townsend (£71)

     

    Best Old Ram

    Judges Messrs J Branfield & B Dallyn

     

    1st Westwood Farms (850gns)

    2nd D Vellacott (820gns)

    3rd R F & S A Davey (220gns)

    Prize money given by the Auctioneers

     

    Best Shearling Ram

    1st Master G & Miss C Snell (800gns)

    2nd G Dart & Sons(340gns)

    M A & M Collins (800gns)

    Prize money given by the Auctioneers

     

    Top price Shearling Ram: Miss C & Master G Snell (800gns)

    Top price Old Ram: Westwood Farms (850gns)

     

     

    Fred Kingdon Memorial Perpetual Challenge Cup for the Champion Ram presented by Building Supplies South Molton

    Winner: Westwood Farms (Old Ram)

     

    Prize for the Champion Ram kindly donated by the Chairman, Mr Robert Kilvington

     

    Perpetual Challenge Cup for the best Shearling Ram kindly given by Mrs M E Huxtable and Philip in memory of the late Dick Huxtable

    Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

    Winner: Master G & Miss C Snell

     

    Boots Challenge Cup for the Best Pair of Shearling Rams

    Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

    Winner: G Dart & Sons

     

    Challenge Cup for the best Old Ram kindly given by John Robins in memory of his father, the late Jack Robins

    Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

    Winner: Westwood Farms

     

    Challenge Cup for the Highest Price realised for a Ram owned by a Dartmoor Member, or a Member outside of the Devon and Somerset Area

    Winner: R P Alford

     

    Cup for the Highest Price realised for a Ram in the sale kindly given by Mr R J Redway

    Winner: Westwood Farms

     

    Challenge Cup kindly given by Mr A W J Baker, prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd for Best Novice Ram, open to all Rams, the vendor not having won first prize at a Society Show and Sale.

    Winner: M A & M Collins

  • Sun
    01
    Oct
    2017

    Blackmoor Gate 2017

    Blackmoor Gate

    Blackmore Gate 2nd October 2017

    Best Pen of Blueface Leicester X

    Exmoor Horn Ewe Lambs

    Judges Messrs K Harris & J Jones

     

    1st M A & M Collins (£87.50)

    2nd C J Tucker (£80)

    3rd Mrs J Scripps (£71)

     

    Top price (£87.50) M A & M Collins

     

    Judges Messrs P Huxtable & G Hockridge

     

    Best Old Ram

     

    1st G Dart & Sons (160gns)

    2nd   R F & S A Davey (220gns)

    3rd Mrs J Scripps (N/S)

     

    Best Shearling Ram

     

    1st Miss C & Master G Snell (650gns)

    2nd J R Richards & Sons (N/S)

    3rd K W & S Branfield (600ns)

     

    Top Price (650gns) Miss C & Master G Snell

     

     

    Lorna Rudd Perpetual Cup for the Champion Ram

    Winner: Miss C & Master G Snell (Hog Ram)

     

    Special Prize for the Champion Ram kindly given by the President Mr R Clark

    Winner: J R Richards & Son (Hog Ram)

     

    Reserve Champion

    Winner:- G Dart & Sons (Old Ram)