Shows and Sales 2019

  • Wed
    15
    May
    2019
    Fri
    17
    May
    2019

    Devon County Show 2019

    Exeter

    DEVON COUNTY 16-18 May 2019

    Judge: Mr J A T Hodge

    Class

     

    Exhibitor

    Group of Three

    1st

    T Atkins & Sons

     

    2nd

    Miss C & Master G Snell

     

    3rd

    Lady Acland

    Yearling Ram

    1st

    Miss C & Master G Snell

     

    2nd

    Lady Acland

     

    3rd

    Mrs T Blackmore

    Two-Shear Ram

    1st

    Mrs J Scripps

     

    2nd

    T Atkins & Sons

     

    3rd

    Mr & Mrs M Buckingham

    Yearling Ewe

    1st

    2nd

    T Atkins & Sons

    A & K Lane

     

    3rd

    Mr S Routley

    Two-Shear Ewe

    1st

    2nd

    3rd

    Mr D Butt

    Brown & Allum

    Mrs V Kingshotte

    Ram Lamb

    1st

    Mrs V Kingshotte

     

    2nd

    T Atkins & Sons

     

    3rd

    Lady Acland

    Ewe Lamb

    1st

    T Atkins & Sons

     

    2nd

    Mrs V Kingshotte

     

    3rd

    Lady Acland

    Champion Male

     

    Miss C & Master G Snell (Ram Hog)

    Champion Female

     

    T Atkins & Sons (Ewe Hog)

    Breed Champion

     

    Miss C & Master G Snell (Ram Hog)

    Reserve Breed Champion

     

    T Atkins & Sons (Ewe Hog)

    Best Ram or Ewe Lamb

     

    T Atkins & Sons (Ewe Lamb)

         
  • Tue
    28
    May
    2019
    Fri
    31
    May
    2019

    Bath and West Show 2019

    Shepton Mallet

    BATH & WEST 29th May 1st June 2019

    Judge: Mr D Vellacott

    Class

     

    Exhibitor

    Group of Three

    1

    Miss C & Master G Snell

     

    2

    T Atkins & Sons

     

    3

    Mrs T Blackmore

    Old Ram

    1

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    2

    Mrs J Scripps

     

    3

    T Atkins & Sons

    Yearling Ram

    1

    Miss C & Master G Snell

     

    2

    Mrs T Blackmore

     

    3

     

    Ram Lamb

    1

    Mr & Mrs D Potter

     

    2

    T Atkins & Sons

     

    3

    T Atkins & Sons

    Yearling Ewe

    1

    Lady Acland

     

    2

    Mr & Mrs D Potter

     

    3

    T Atkins & Sons

    Ewe Lamb

    1

    Mrs T Blackmore

     

    2

    T Atkins & Sons

     

    Pair of Sheep

    3

    1

    Mrs J Scripps

    Lady Acland

     

    2

    3

    Miss C & Master G Snell

    T Atkins & Sons

    Champion Mr & Mrs M Buckingham

    Res Champion Miss C & Master G Snell

  • Wed
    05
    Jun
    2019
    Fri
    07
    Jun
    2019

    Royal Cornwall Show 2019

    Wadebridge

    ROYAL CORNWALL SHOW 6th– 8th June 2019

    Judge: Mr J Branfield

    Class

     

    Exhibitor

    Aged Ram

    1

    Mrs J Scripps

     

    2

    Brown & Allum

     

    3

    T Atkins & Sons

    Shearling Ram

    1

    Miss C & Master G Snell

     

    2

    Mrs J Scripps

     

    3

    Lady Acland

    Aged Ewe

    1

    Brown & Allum

     

    2

    Mr D Butt

     

    3

    Miss C & Master G Snell

    Shearling Ewe

    1

    T Atkins & Sons

     

    2

    A & K Lane

     

    3

    Mr S Routley

    Ram Lamb

    1

    Mr D Butt

     

    2

    Lady Acland

     

    3

    Mrs J Scripps

    Ewe Lamb

    1

    T Atkins & Sons

     

    2

    3

    Lady Acland

    Mrs J Scripps

    Group of Three

    1

    2

    3

    Lady Acland

    T Atkins & Sons

    A & K Lane

    Champion

    Res Champion

     

    Mrs J Scripps (Old Ram)

    T Atkins & Sons (Ewe Hog)

  • Sun
    21
    Jul
    2019
    Wed
    24
    Jul
    2019

    Royal Welsh Show 2019

    Builth Wells

    THE ROYAL WELSH 22 – 25th July 2019

    Judge:Mr P Ridd

    Old Ram

    1st

    Mr D N Floyd

     

    2nd

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    3rd

    Lady Acland

         

    Shearling Ram

    1st

    Mr W Awan

     

    2nd

    Mr W Awan

     

    3rd

    Miss C & Master G Snell

         

    Shearling Ewe

    1st

    Mr A Bulled

     

    2nd

    Lady Acland

     

    3rd

    Mr D Butt

         

    Ewe Lamb

    1st

    Mr W Awan

     

    2nd

    Mr W Awan

     

    3rd

    Mr D N Floyd

         

    Group of Three

    1st

    Mr S Routley

     

    2nd

    Mr D Butt

     

    3rd

    Mr D N Floyd

    The RWAS Rosette for the Best Male and The Rudd Cup:

    Winner: Mr W Awan (Ram Hog)

    The RWAS Rosette for the Best Female, and the Peter Alford Memorial Cup

    Winner: Mr A Bulled (Ewe Hog)

    RWAS Rosette and The Whitstones Cup kindly given by Mr. & Mrs. T. Rook for the Best Group comprising one Male, one Shearling Ewe and one Ewe Lamb

    Winner: Mr S Routley

    RWAS Champion Rosette, The Best Exhibit in the Breed Classes:

    Winner: Mr A Bulled

  • Fri
    26
    Jul
    2019

    Mid Devon Show 2019

    Tiverton

    MID DEVON 27th July 2019

    Judge: Mr P Webber

    Class

     

    Exhibitor

    Old Ram

    1st

    P Ridd

     

    2nd

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    3rd

    Mr D Butt

    Shearling Ram

    1st

    2nd

    3rd

    Miss C & Master G Snell

    Miss C & Master G Snell

    Mr S Routley

    Ram Lamb

    1st

    Mr S Routley

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    Mr W Awan

         

    Old Ewe

    1st

    Mr S Routley

     

    2nd

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    3rd

    Mr R Ridd

    Shearling Ewe

    1st

    2nd

    3rd

    Mr P Ridd

    T Atkins & Sons

    T Atkins & Sons

    Ewe Lamb

    1st

    Mr W Awan

     

    2nd

    Mr S Routley

     

    3rd

    Mr W awan

         

    Champion

     

    Mr P Ridd (Ewe Hog)

    Reserve

     

    Mr P Ridd (Old Ram)

  • Sat
    27
    Jul
    2019

    Porlock Show 2019

    Porlock

    PORLOCK HORSE SHOW. 28th July 2019

    Judge: Mr A Collins

    Class

     

    Exhibitor

    Best Female Pair

    1

    T Atkins & Sons

     

    2

    Lady Acland

     

    3

    Mrs J Scripps

    Old Ram

    1

    Mrs J Scripps 239

     

    2

    T Atkins & Sons 200

     

    3

    A & C Brown 440

    Shearling Ram

    1

    Lady Acland 111

     

    2

    Lady Acland 109

     

    3

    Mrs J Scripps 378

    Ram Lamb

    1

    Mr D Butt 124

     

    2

    A & C Brown 3479

     

    3

    T Atkins & Sons 542

    Old Ewe

    1

    Mrs J Scripps 236

     

    2

    Mr D Butt 50

     

    3

    Mr & Mrs D Potter 468

    Shearling Ewe

    1

    T Atkins & Sons 452

     

    2

    T Atkins & Sons 454

     

    3

    Mrs J Scripps 439

    Ewe Lamb

    1

    T Atkins & Sons 528

     

    2

    T Atkins & Sons 529

     

    3

    Lady Acland 110

    Champion Mrs J Scripps (Old Ram)

    Reserve T Atkins & Sons (Ewe Hog)

  • Tue
    06
    Aug
    2019

    North Devon Show 2019

    Barnstaple

    North Devon:7th August 2019

    Judge: Mr R Harding

    Class

     

    Exhibitor

    Old Ram

    1

    Mrs J Scripps

     

    2

    Mr P Ridd

     

    3

    T Atkins & Sons

    Shearling Ram

    1

    Miss C & Master G Snell

     

    2

    Mrs J Scripps

     

    3

    Miss C & Master G Snell

    Old Ewe

    1

    Mrs J Scripps

     

    2

    Mr P Ridd

     

    3

    Mr A Bulled

    Shearling Ewe

    1

    T Atkins & Sons

     

    2

    Mr P Ridd

     

    3

    T Atkins & Sons

    Ram Lamb

    1

    Mr P Ridd

     

    2

    Mr D Butt

     

    3

    Mr S Routley

    Ewe Lamb

    1

    T Atkins & Sons

     

    2

    Mr S Routley

     

    3

    Mr P Ridd

    Group of three

    1

    Mr P Ridd

     

    2

    Miss C & Master G Snell

     

    3

    T Atkins & Sons

    Breed Champion: T Atkins & Sons (Ewe Hog)

    Reserve Champion: Mrs J Scripps (Old Ram)

  • Wed
    07
    Aug
    2019

    Okehampton Show 2019

    Okehampton

    OKEHAMPTON SHOW 8th August 2019

    Judge: Mr P Huxtable

    Group of Three

    1st

    MRS J SCRIPPS

     

    2nd

    MRS D POTTER

     

    3rd

    MR D BUTT

         

    Old Ram

    1st

    MRS J SCRIPPS

     

    2nd

    MR D BUTT

     

     

     
         

    Shearling Ram

    1st

    MRS J SCRIPPS

     

    2nd

    MRS D POTTER

     

    3rd

    MR D BUTT

         

    Ram Lamb

    1st

    MR D BUTT

     

    2nd

    MRS J SCRIPPS

     

    3rd

    MRS D POTTER

         

    Old Ewe

    1st

    MRS J SCRIPPS

     

    2nd

    MRS D POTTER

     

    3rd

    MR D BUTT

         

    Shearling Ewe

    1st

    MR A LANE

     

    2nd

    MR D BUTT

     

    3rd

    MRS J SCRIPPS

         

    Ewe Lamb

    1st

    MR D BUTT

     

    2nd

    MR D BUTT

     

    3rd

    MRS J SCRIPPS

         

    Pat and Jane Watts Memorial Challenge Cup for Best of Breed:

    Winner: MRS J SCRIPPS (OLD RAM)

    The EHSBS Okehampton Show Cup to be awarded to the Sheep of the opposite sex to the winner

    Winner: MR A LANE (SHEARLING EWE)

    Henry Jane Perpetual Challenge Cup for the Best Group

    Winner: MRS J SCRIPPS

    Exmoor Horn Challenge Cup for the Best Dartmoor Exhibit

    Winner: MR A LANE

  • Sat
    10
    Aug
    2019

    Brendon Show 2019

    Brendon

    *** POSTPONED DUE TO ADVERSE WEATHER ***

  • Tue
    13
    Aug
    2019

    Exford Show 2019

    Exford

    EXFORD SHOW 14th August 2019

    Judge: Mr E Harding

    Old Ram

    1st

    Mrs J Scripps

     

    2nd

    Mr P Ridd

     

    3rd

    T Atkins & Sons

         

    Shearling Ram

    1st

    Miss C & Master G Snell

     

    2nd

    Mrs J Scripps

     

    3rd

    Mrs T Blackmore

         

    Ram Lamb

    1st

    Mr P Ridd

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    Mrs J Scripps

         

    Shearling Ewe

    1st

    T Atkins & Sons

     

    2nd

    Mrs J Scripps

     

    3rd

    Mr P Ridd

         

    Old Ewe

    1st

    Mrs T Blackmore

     

    2nd

    Mrs J Scripps

     

    3rd

    Mr G Atkins

         

    Ewe Lamb

    1st

    T Atkins & Sons

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    Mr P Ridd

         

    Group of Three

    1st

    Mrs J Scripps

     

    2nd

    Mrs T Blackmore

     

    3rd

    Mr P Ridd

    Waley Cohen Cup:Winner: Mr P Ridd (Ram Lamb)

    Tapp Cup for the Best Female: Winner: T Atkins & Sons (Ewe Hog)

    Rawle Perpetual Challenge Cup for the best Ram Lamb. Winner: Mr P Ridd

    J Bawden Cup for the most points: Winner: Mrs J Scripps

    Robin Hayes cup for best Male: Winner: Mr P Ridd

  • Thu
    15
    Aug
    2019

    Dunster Show 2019

    Dunster

    DUNSTER SHOW 16th August 2019

    Judge: Mr B Blackmore

    Group of Three

    1st

    T Atkins & Sons

     

    2nd

    Mrs J Scripps

     

    3rd

    Lady Acland

         

    Old Ram

    1st

    Mrs J Scripps

     

    2nd

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    3rd

    Miss C & Master G Mills

         

    Shearling Ram

    1st

    Mr B Dallyn

     

    2nd

    Miss C & Master G Snell

     

    3rd

    Mrs J Scripps

         

    Ram Lamb

    1st

    Mr P Ridd

     

    2nd

    Mr S Routley

     

    3rd

    Mr D Butt

         

    Old Ewe

    1st

    Mr & Mrs M Buckingham

     

    2nd

    Mrs J Scripps

     

    3rd

    Mr S Routley

         

    Shearling Ewe

    1st

    T Atkins & Sons

     

    2nd

    Mr P Ridd

     

    3rd

    Lady Acland

         

    Ewe Lamb

    1st

    Mr W Awan

     

    2nd

    Mr W Awan

     

    3rd

    Mr D Butt

         

    The Cath Burge Memorial Perpetual Challenge Cup given by the Burge family awarded to the exhibitor of the best MALE entry in the Exmoor Horn Classes

    Winner; Mr B Dallyn (Hog Ram)

    Reserve: Mrs J Scripps (Old Ram)

    A Perpetual Challenge Cup given by the late F Beadle Esq: awarded to the exhibitor of the best FEMALE entry in the Exmoor Horn Classes

    Winner: Mr W Awan (Ewe Lamb)

    Reserve: T Atkins & Sons (Ewe Hog)

    Breed Champion: Mr W Awan (Ewe Lamb)

    Reserve Champion: T Atkins & Sons (Ewe Hog)

  • Sun
    01
    Sep
    2019

    Blackmoor Gate - Exmoor Mule - Shearling Ewes

    Blackmoor Gate

    Blackmore Gate 2nd September 2019

    Best Pen of Blueface Leicester X

    Exmoor Horn 2T Ewes

    Judge Mr David Kennard

    1st D F & P A Bawden (£138)

    2nd Mr G Vellacott (£134)

    3rd Phoines Estate (£128)

     

    Top Price D F & P A Bawden (£138)

     

    Lorna Rudd Perpetual Challenge Cup for the Best Pen of Ewes

    Winner: D F & P A Bawden

  • Sun
    08
    Sep
    2019

    Blackmoor Gate - Exmoor Mule - Ewe Lambs

    Blackmoor Gate

    Blackmore Gate 9th September 2019

    Best Pen of Blueface Leicester X

    Exmoor Horn Ewe Lambs

    Judge Mr James Gregory

    1st M A & M Collins (£87)

    2nd G Dart & Sons (£87)

    3rd J R Richards & Sons (£90)

     

    Top price J R Richards & Sons (£90)

    Average Price £79.79

     

    Perpetual Challenge Cup presented by the Davies Family for the best pen of Ewe Lambs

    Winner: M A & M Collins

  • Wed
    18
    Sep
    2019

    Cutcombe - Main sale of Exmoor Horn Rams, Ewes and Lambs

    Cutcombe

    Cutcombe Market 19th September 2019

     

    Best Pen of 10 X Shearling Ewes

    Judges Messrs J Hodge & M Willcocks

    1st Mr & Mrs J Thorne (£96)

    2nd Mr E Prouse (£96)

    3rd Mrs J Scripps (£108)

    Best Pen of 10 X 6T or FM Ewes

    1st J R Richards & Sons (£58)

    2nd Wellshead Estate (£44)

    3rd Mr R Harding

    The Courage Cup for the Champion Pen of Ewes plus £10

    Winner: Mr & Mrs J J Thorne (2T Ewes)

    The Tom Ridd Cup for the Opposite aged Ewes to the Champions

    Winner: J R Richards & Sons (Old Ewes)

    Top price Mrs J Scripps (£108)

    Best Pen of 5 or more Ewe Lambs

    1st Mr S Routley (£70)

    2nd Mrs J Scripps (£62)

    3rd Mr & Mrs J J Thorne(£55)

    The P.R.H.A Ltd cup for best pen of Ewe Lambs

    Winner: Mr S Routley

    Best Old Ram

    Judges Messrs P Huxtable & P Ridd

    1st Middle Dean Farm (400gns)

    2nd Mr D Vellacott (400gns)

    3rd Mrs C Burge (200gns)

    Prize money given by the Auctioneers

    Best Shearling Ram

    1st Mrs T Blackmore (1,350gns)

    2nd D F & P A Bawden (420-gns)

    Miss C & Master G Snell (650gns)

    Prize money given by the Auctioneers

    Top price Shearling Ram: Mrs T Blackmore (1,350gns)

    Top price Old Ram: Middle Dean Farm & Mr D Vellacott (400gns)

    Fred Kingdon Memorial Perpetual Challenge Cup for the Champion Ram presented by Building Supplies South Molton

    Winner: Mrs T Blackmor (Hog Ram)

    Prize for the Champion Ram kindly donated by the Chairman, Mr Ricky Atkins

    Perpetual Challenge Cup for the best Shearling Ram kindly given by Mrs M E Huxtable and Philip in memory of the late Dick Huxtable

    Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

    Winner: Mrs T Blackmore

    Boots Challenge Cup for the Best Pair of Shearling Rams

    Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

    Winner: Miss C & Master G Snell

    Challenge Cup for the best Old Ram kindly given by John Robins in memory of his father, the late Jack Robins

    Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

    Winner: Middle Dean Farm

    Challenge Cup for the Highest Price realised for a Ram owned by a Dartmoor Member, or a Member outside of the Devon and Somerset Area

    Winner: Dr G Wettstein

    Cup for the Highest Price realised for a Ram in the sale kindly given by Mr R J Redway

    Winner : Mrs T Blackmore

    Challenge Cup kindly given by Mr A W J Baker, prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd for Best Novice Ram, open to all Rams, the vendor not having won first prize at a Society Show and Sale.

    Winner: Mr W Awan

  • Sun
    06
    Oct
    2019

    Blackmoor Gate - Exmoor Mule - Ewe Lambs

    Blackmoor Gate

    Blackmore Gate 7th October 2019

     

    Exmoor Horn Ewe Lambs

    Judges Messrs D Potter and O Hill

    1st R F & S A Davey (£83)

    2nd Middle Dean Farm (£81)

    3rd M A & M Collins (£78.50)

    Top price L C & C A South (£86)

    Av price £75.49

     

  • Sun
    06
    Oct
    2019

    Blackmoor Gate - Exmoor Horn Rams

    Blackmoor Gate

    Blackmore Gate 7th October 2019

     

    Judges Messrs Mr A J Tarr & Mrs C Burge

    Best Old Ram

    1st Mrs T Blackmore (400gns)

    2nd Miss C & Master G Snell 140(gns)

    3rd Lady Acland (100gns)

    Best Shearling Ram

    1st Mrs J Scripps (180gns)

    2nd Lady Acland (100gns)

    3rd G Dart & Sons (160gns)

    Top Price Mrs T Blackmore (400gns)

    Lorna Rudd Perpetual Cup for the Champion Ram

    Winner: Mrs T Blackmore (Old Ram)

    Special Prize for the Champion Ram kindly given by the President Mr P Huxtable

    Winner: Mrs T Blackmore (Old Ram)

    Reserve Champion

    Winner:- Mrs J Scripps (Hog Ram)