Shows and Sales 2016

  • Thu
    19
    May
    2016
    Sat
    21
    May
    2016

    Devon County Show 2016

    Exeter

    Judge: Mr F Pook

    Class   Exhibitor
    Group of Three 1st Mrs T Blackmore
      2nd Mr M R Scott
      3rd T Atkins & Sons
         
    Yearling Ram 1st Mrs T Blackmore
      2nd Master G & Miss C Snell
      3rd Mrs T Blackmore
         
    Two-Shear Ram 1st Mrs J Scripps
      2nd Westwood Farms
      3rd Lady J Acland
         
    Yearling Ewe 1st Mrs J Scripps
      2nd T Atkins & Sons
      3rd T Atkins & Sons
         
    Two-Shear Ewe 1st Miss K Lane
      2nd Mr D Butt
      3rd West Somerset College
         
    Ram Lamb 1st T Atkins & Sons
      2nd Mr D Butt
      3rd West Somerset College
         
    Ewe Lamb 1st Mr M R Scott
      2nd T Atkins & Sons
      3rd Master G & Miss C Snell
         
    Champion Male   Mrs T Blackmore (Hog Ram)
    Champion Female   Mr M R Scott (Ewe Lamb)
    Breed Champion   Mrs T Blackmore (Hog Ram)
    Reserve Breed Champion   Mr M R Scott (Ewe Lamb)
    Best Ram or Ewe Lamb   T Atkins & Sons (Ram Lamb)
    Reserve Champion Male    
    Reserve Champion Female  



  • Wed
    01
    Jun
    2016
    Sat
    04
    Jun
    2016

    Bath and West Show 2016

    Shepton Mallet

    Judge:  Mr E C Harding

    Class   Exhibitor
    Group of Three 1st T Atkins & Sons
      2nd Miss C & Master G Snell
      3rd Mrs T Blackmore
         
    Old Ram 1st Lady Acland
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd Mr W Awan
         
    Yearling Ram 1st T Atkins & Sons
      2nd Lady Acland
      3rd Miss C & Master G Snell
         
    Ram Lamb 1st Mrs T Blackmore
      2nd Miss C & Master G Snell
      3rd Mr M R Scott
         
    Yearling Ewe 1st Mrs T Blackmore
      2nd T Atkins & Sons
      3rd T Akins & Sons
         
    Ewe Lamb 1st Mr M R Scott
      2nd T Atkins & Sons
      3rd Mrs T Blackmore
         
    Pair of Sheep 1st T Atkins & Sons
      2nd Mr M R Scott
      3rd Lady Acland
         
    Champion   Mrs T Blackmore (Ewe Hog)
    Reserve Champion   T Atkins & Sons  (Ram Hog)
  • Thu
    09
    Jun
    2016
    Sat
    11
    Jun
    2016

    Royal Cornwall Show 2016

    Wadebridge

    Judge:  Mr R Harding

     

    Class   Exhibitor
    Aged Ram 1st Westwood Farms
      2nd Mrs J Scripps
      3rd Lady Acland
         
    Shearling Ram 1st T Atkins & Sons
      2nd Lady Acland
      3rd Mrs J Scripps
         
    Aged Ewe 1st Lady Acland
      2nd Mr D Butt
      3rd Westwood Farms
         
    Shearling Ewe 1st T Atkins & Sons
      2nd Mrs J Scripps
      3rd Lady Acland
         
    Ram Lamb 1st Mr D Butt
      2nd T Atkins & Sons
      3rd Lady Acland
         
    Ewe Lamb 1st Mr D Butt
      2nd T Atkins & Sons
      3rd Westwood Farms
         
    Group of Three 1st T Akins & Sons
      2nd Mr D Butt
         
         
    Champion   Westwood Farms (Old Ram)
    Res Champion   T Atkins & Sons (Ewe Hog)
  • Fri
    17
    Jun
    2016
    Sun
    19
    Jun
    2016

    Three Counties Show 2016

    Judge: Mr R P Atkins

     

    Class   Exhibitor
    Two-Shear Ram 1st Westwood Farms
      2nd Mr D Butt
      3rd Mr D Butt
         
    Yearling Ram 1st Westwood Farms
      2nd Master W Crew
      3rd Mr D Butt
         
    Ram Lamb 1st Mr D Butt
      2nd Master W Crew
      3rd Westwood Farms
         
    Two-Shear Ewe 1st Westwood Farms
      2nd Mr D Butt
      3rd Master W Crew
         
    Yearling Ewe 1st Master W Crew
      2nd Mr D Butt

    Westwood Farms

      3rd  
         
    Ewe Lamb 1st Westwood Farms
      2nd Mr D Butt
      3rd Master W Crew
         
    Breed Champion   Westwood Farms (Old Ram)
    Reserve Champion   Master W Crew (Ewe Hog)
       
  • Mon
    18
    Jul
    2016
    Thu
    21
    Jul
    2016

    Royal Welsh Show 2016

    Builth Wells

    Judge: Mr David Gregory

    Class   Exhibitor
    Old Ram 1st Westwood Farms
      2nd Mr D Butt
      3rd Lady Acland
         
    Shearling Ram 1st Mr D N Floyd
      2nd T Atkins & Sons
      3rd Mr R P Alford
         
    Shearling Ewe 1st T Atkins & Sons
      2nd Mr D N Floyd
      3rd Lady Acland
         
    Ewe Lamb 1st Mr R P Alford
      2nd Mr D Butt
      3rd T Atkins & Sons
         
    Group of Three 1st T Atkins & Sons
      2nd Mr R P Alford
      3rd  
         
         
    The RWAS Rosette for the Best Male and The Rudd Cup   Westwood Farms
    The RWAS Rosette for the Best Female   T Atkins & Sons
    RWAS Rosette and The Whitstones Cup kindly given by Mr. & Mrs. T. Rook for the Best Group comprising one Male, one Shearling Ewe and one Ewe Lamb   T Atkins & Sons
    RWAS Champion Rosette, The Best Exhibit in the Breed Classes   T Atkins & Sons
  • Sat
    23
    Jul
    2016

    Mid Devon Show 2016

    Tiverton

    Judge: Mr A J Tarr

    Class   Exhibitor
    Old Ram 1st Mrs J Scripps
      2nd Brown & Allum
      3rd  
         
    Shearling Ram 1st Miss C & Master G Snell
      2nd Mr P D Ridd
      3rd Mr S Routley
         
    Ram Lamb 1st Mrs T Blackmore
      2nd Mr & Mrs M Buckingham
      3rd Miss C & Master G Snell
         
    Old Ewe 1st Mrs T Blackmore
      2nd Brown & Allum
      3rd Mr S Routley
         
    Shearling Ewe 1st Mrs T Blackmore
      2nd Miss C & Master G Snell
      3rd Mrs J Scripps
         
    Ewe Lamb 1st Mrs T Blackmore
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd Mr S Routley
         
         
    Champion   Mrs T Blackmore (Ewe Hog)
    Reserve   Miss C & Master G Snell (Ram Hog)
  • Sun
    31
    Jul
    2016

    Porlock Horse Show 2016

    Porlock

    Judge:  Mr A Richards

    Class   Exhibitor
    Best Female Pair 1st Mrs T Blackmore
      2nd T Atkins & Sons
      3rd Lady Acland
         
    Old Ram 1st Lady Acland
      2nd Mrs J Scripps
      3rd Brown & Allum
         
    Shearling Ram 1st Mrs J Scripps
      2nd West Somerset College
      3rd Brown & Allum
         
    Ram Lamb 1st Mr & Mrs M Buckingham
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd Mr & Mrs M Buckingham
         
    Old Ewe 1st Mrs T Blackmore
      2nd Brown & Allum
      3rd Mr & Mrs M Buckingham
         
    Shearling Ewe 1st Mrs J Scripps
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd T Atkins & Sons
         
    Ewe Lamb 1st Mrs T Blackmore
      2nd Mr & Mrs M Buckingham
      3rd T Atkins & Sons
         
    Champion   Lady Acland (Old Ram)
    Reserve   Mrs T Blackmore (Old Ewe)
  • Wed
    03
    Aug
    2016

    North Devon Show 2016

    Barnstaple

    Judge: Mr C T Ridd  

    Class   Exhibitor
    Old Ram 1st Mrs J Scripps
      2nd Lady Acland
      3rd Brown & Allum
         
    Shearling Ram 1st Miss C & Master G Snell
      2nd Mr S Routley
      3rd Mr P Ridd
         
    Old Ewe 1st Mr D Butt
      2nd Brown & Allum
      3rd Mrs T Blackmore
         
    Shearling Ewe 1st T Atkins & Sons
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd T Atkins & Sons
         
    Ram Lamb 1st Mrs T Blackmore
      2nd T Atkins & Sons
      3rd Mrs T Blackmore
         
    Ewe Lamb 1st Mr S Routley
      2nd Mrs T Blackmore
      3rd T Atkins & Sons
         
    Group of three 1st T Atkins & Sons
      2nd Miss C & Master G Snell
      3rd Mr S Routley
         
    Breed Champion   Miss C & Master G Snell (Hog Ram)
    Reserve Champion   T Atkins & Sons (Ewe Hog)
       
  • Wed
    10
    Aug
    2016

    Exford Show 2016

    Exford

    Judge: Mr A Collins

    Class   Exhibitor
    Old Ram 1st Mrs J Scripps
      2nd Lady Acland
      3rd Mr P Ridd
         
    Shearling Ram 1st Mrs T Blackmore
      2nd Mr S Routley
      3rd Miss C & Master G Snell
         
    Ram Lamb 1st Mrs T Blackmore
      2nd Mr & Mrs M Buckingham
      3rd Miss C & Master G Snell
         
    Shearling Ewe 1st Mr M R Scott
      2nd Mrs J Scripps
      3rd West Somerset College
         
    Old Ewe 1st Mrs T Blackmore
      2nd Mr & Mrs M Buckingham
      3rd Mr S Routley
         
    Ewe Lamb 1st Mrs J Scripps
      2nd Mr D Butt
      3rd Mrs T Blackmore
         
    Group of Three 1st West Somerset College
      2nd T Atkins & Sons
      3rd Mr P Ridd
         
    Exmoor National Park Cup   Mr M R Scott (Ewe Hog)
    Tapp Cup for the Best Female   Mr M R Scott (Ewe Hog)
    Rawle Perpetual Challenge Cup for the best Ram Lamb   Mrs T Blackmore
    J Bawden Cup for the most points   Mrs T Blackmore
  • Thu
    11
    Aug
    2016

    Okehampton Show 2016

    Okehampton

    Judge: Mr R Tucker

    Class   Exhibitor
    Group of Three 1st Brown & Allum
      2nd Mr R P Alford
      3rd Mrs JJ Scripps
         
    Old Ram 1st Mrs J Scripps
      2nd Brown & Allum
      3rd Mr R P Alford
         
    Shearling Ram 1st Brown & Allum
      2nd Mr R P Alford
      3rd Mr D Butt
         
    Ram Lamb 1st Mr D Butt
      2nd Mr R P Alford
      3rd Mr R P Alford
         
    Old Ewe 1st Miss K Lane
      2nd Brown & Allum
      3rd P & R Fishleigh
         
    Shearling Ewe 1st Mrs J Scripps
      2nd Brown & Allum
      3rd Miss K Lane
         
    Ewe Lamb 1st Mr D Butt
      2nd Mrs J Scripps
      3rd Mr R P Alford
         
    Pat and Jane Watts Memorial Challenge Cup for Best of Breed   Mrs J Scripps (Ewe Hog)
    The EHSBS Okehampton Show Cup to be awarded to the Sheep of the opposite sex to the winner   Mrs J Scripps (Old Ram)
    Henry Jane Perpetual Challenge Cup for the Best Group   Brown & Allum
    Exmoor Horn Challenge Cup for the Best Dartmoor Exhibit   Miss K Lane
  • Fri
    19
    Aug
    2016

    Dunster Show 2016

    Dunster

    Judge: Mr J R Richards

    Class   Exhibitor
    Group of Three 1st Miss C & Master G Snell
      2nd T Atkins & Sons
      3rd Mr S Routley
         
    Old Ram 1st Lady Acland
      2nd Mrs J Scripps
      3rd Mr D Butt
         
    Shearling Ram 1st Miss C & Master G Snell
      2nd Mr S Routley
      3rd Mrs T Blackmore
         
    Ram Lamb 1st Miss C & Master G Snell
      2nd Mr & Mrs M Buckingham
      3rd Mr D Butt
         
    Old Ewe 1st Mrs T Blackmore
      2nd Lady Acland
      3rd Mr & Mrs M Buckingham
         
    Shearling Ewe 1st Mrs T Blackmore
      2nd Mrs J Scripps
      3rd Mrs T Blackmore
         
    Ewe Lamb 1st Miss C & Master G Snell
      2nd T Atkins & Sons
      3rd Mrs T Blackmore
         
    The Cath Burge Memorial Perpetual Challenge Cup given by the Burge family awarded to the exhibitor of the best MALE entry in the Exmoor Horn Classes   Miss C & Master G Snell (Ram Hog)
    Reserve   Miss C & Master G Snell (Ram Lamb)
    A Perpetual Challenge Cup given by the late F Beadle Esq: awarded to the exhibitor of the best FEMALE entry in the Exmoor Horn Classes   Mrs T Blackmore (Ewe Hog)
    Reserve   Mrs T Blackmore (Old Ewe)
    Breed Champion   Mrs T Blackmore (Ewe Hog)
    Reserve Champion   Miss C & Master G Snell (Ram Hog)
  • Mon
    05
    Sep
    2016

    Blackmoor Gate 2016

    Blackmoor Gate

    Best Pen of Blueface Leicester X

    Exmoor Horn 2T Ewes

     

    Judge Mr Geoffrey Ware

     

    1st M R Scott (£138)

    2nd Bromily & Slattery (£128)

    3rd C J Tucker (£128)

    Top Price M R Scott (£138)

    Average Price £115.65

     

    Lorna Rudd Perpetual Challenge Cup for the Best Pen of Ewes

    Winner: M R Scott

  • Mon
    12
    Sep
    2016

    Blackmoor Gate 2016

    Blackmoor Gate

    Best Pen of Blueface Leicester X

    Exmoor Horn Ewe Lambs

    Judges Mr Jonathan Stephens

     

    1st G Dart & Sons (£99.50)

    2nd M A & M Collins (£96.00)

    3rd J R Richards & Son (£92.00)

     

    Top price G Dart & Sons (£99.50)

    Average Price £82.07

     

     

    Perpetual Challenge Cup presented by the Davies Family for the best pen of Ewe Lambs

    Winner: G Dart & Sons

  • Thu
    22
    Sep
    2016

    Cutcombe Market 2016

    Cutcombe

    Best Pen of 10 X Shearling Ewes

    Judges Messrs R Clark & F Pook

     

    1st Mr J Haimes (£134)

    2nd T Atkins & Sons (£114)

    3rd Mr G Vellacott (£120)

     

    Best Pen of 10 X 6T or FM Ewes

     

    1st Mr R Harding (£96)

    2nd E A Westcott & Son (£98)

    3rd J R Richards & Son(£86)

     

    The Courage Cup for the Champion Pen of Ewes plus £10

    Winner: Mr J Haimes (2T Ewes)

     

    The Tom Ridd Cup for the Opposite aged Ewes to the Champions

    Winner: Mr R Harding (Old Ewes)

     

    Top price Mr J Haimes  (£134)

     

    Best Pen of 5 or more Ewe Lambs

     

    1st Mr S Routley (£101)

    2nd T Atkins & Sons (£80)

    3rd Middle Dean Farm (£77)

     

    Best Old Ram

    Judges Messrs J Tucker & C Ridd

     

    1st A J & M J Tarr & Son (150gns)

    2nd Dr G Wettstein (300gns)

    3rd Mr B Blackmore (140gns)

    Prize money given by the Auctioneers

     

    Best Shearling Ram

    1st Master G & Miss C Snell  (650gns)

    2nd Mr S Routley (1,100gns)

    3rd G Dart & Sons (400gns)

    Prize money given by the Auctioneers

     

    Top price Shearling Ram: Mr S Routley  (1,100gns)

    Top price Old Ram: Dr G Wettstein (300gns)

     

     

    Fred Kingdon Memorial Perpetual Challenge Cup for the Champion Ram presented by Building Supplies South Molton

    Winner: Master G & Miss C Snell (Shearling Ram )

     

    Prize for the Champion Ram kindly donated by the Chairman, Mr Robert Kilvington

     

    Perpetual Challenge Cup for the best Shearling Ram kindly given by Mrs M E Huxtable and Philip in memory of the late Dick Huxtable

    Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

    Winner: Master G & Miss C Snell

     

    Boots Challenge Cup for the Best Pair of Shearling Rams

    Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

    Winner: G Dart & Sons

     

    Challenge Cup for the best Old Ram kindly given by John Robins in memory of his father, the late Jack Robins

    Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

    Winner: A J & M J Tarr

     

    Challenge Cup for the Highest Price realised for a Ram owned by a Dartmoor Member, or a Member outside of the Devon and Somerset Area

    Winner: R P Alford

     

    Cup for the Highest Price realised for a Ram in the sale kindly given by Mr R J Redway

    Winner: Mr S Routley

     

    Challenge Cup kindly given by Mr A W J Baker, prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd for Best Novice Ram, open to all Rams, the vendor not having won first prize at a Society Show and Sale.

    Winner: Master G & Miss C Snell

  • Mon
    03
    Oct
    2016

    Blackmoor Gate 2016

    Blackmoor Gate

    Best Pen of Blueface Leicester X

    Exmoor Horn Ewe Lambs

    Judges Messrs J Muirhead & M Williams 

    1st Middle Dean Farm (£81.50)

    2nd M A & M Collins (£86)

    3rd R F & S A Davey (£81.50)

     

    Top price (£86) M A & M Collins

     

    Judges Messrs A J Tarr & P Alford

     

    Best Old Ram

     

    1st R F & S A Davey (210gns)

    2nd   Mrs J Scripps (N/S)

    3rd Mr M Ryall (35gns)

     

    Best Shearling Ram

     

    1st J R Richards & Son (300gns)

    2nd D & M Ridd & Son (210gns)

    3rd Mr D Butt (N/S)

     

    Top Price (300gns) J R Richards & Son

     

     

    Lorna Rudd Perpetual Cup for the Champion Ram

    Winner: J R Richards & Son (Hog Ram)

     

    Special Prize for the Champion Ram kindly given by the President Mr B Dallyn

    Winner: J R Richards & Son (Hog Ram)

     

    Reserve Champion

    Winner:- D & M Ridd & Son (Hog Ram)