History of Show results below

 

 
 
 
SHOWS 2015
The results for this years Shows and Sales are listed below. 

Devon County 2015

Bath & West 2015

Royal Cornwall Show 2015

Three Counties Show 2015

 

 

The Royal Welsh 2015

Mid Devon Show 2015

Porlock Horse Show 2015

North Devon 2015

 

Exford Show 2015

Okehampton 2015

Dunster 2015

Blackmore Gate 2015

Cutcombe Market 2015

 

Devon County Show 2015

DEVON COUNTY 21-23 May 2015

Judge: Mr L G J Hockridge

Class

 

Exhibitor 

Group of Three

1st

Mr M R Scott

 

2nd

Westwood Farms

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Yearling Ram

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Westwood Farms

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Two-Shear Ram

1st

Mr D Butt

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

Mr A Bulled

 

 

 

Yearling Ewe

1st

Mr M R Scott

 

2nd

Mr M R Scott

 

3rd

Mr D Butt

 

 

 

Two-Shear Ewe

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Miss K Lane

 

3rd

Brown & Allum

 

 

 

Ram Lamb

1st

Westwood Farms

 

2nd

Brown & Allum

 

3rd

Mrs J Scripps

 

 

 

Ewe Lamb

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mr M R Scott

 

3rd

Westwood Farms

 

 

 

Champion Male

 

Mr D Butt (Old Ram)

Champion Female

 

Mr M R Scott (Ewe Hog)

Breed Champion

 

Mr D Butt (Old Ram)

Reserve Breed Champion

 

Mr M R Scott (Ewe Hog)

Best Ram or Ewe Lamb

 

T Atkins & Sons (Ewe Lamb)

Reserve Champion Male

 

 

Reserve Champion Female

 

 

 

Bath & West Show 2015

BATH & WEST 27th- 30th  May 2015

Judge:  Mr J Branfield 

Class

 

Exhibitor 

Group of Three

1st

M R Scott

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Old Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Lady Acland

 

3rd

Brown & Allum

 

 

 

Yearling Ram

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

M R Scott

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Ram Lamb

1st

Brown & Allum

 

2nd

M R Scott

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Yearling Ewe

1st

M R Scott

 

2nd

M R Scott

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Ewe Lamb

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

M R Scott

 

 

 

Pair of Sheep

1st

M R Scott

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Champion

 

M R Scott (Ewe Hog)

Reserve Champion

 

Mrs T Blackmore (Ram Hog)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Royal Cornwall Show 2015

 ROYAL CORNWALL SHOW 4th 6th June 2015

Judge:  Mr A Collins

 

Class

 

Exhibitor 

Aged Ram

1st

Westwood Farms

 

2nd

Mr D Butt

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Shearling Ram

1st

Westwood Farms

 

2nd

Mr D Butt

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Aged Ewe

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Mr D Butt

 

3rd

Westwood Farms

 

 

 

Shearling Ewe

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Westwood Farms

 

3rd

Mr D Butt

 

 

 

Ram Lamb

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Westwood Farms

 

3rd

Mr D Butt

 

 

 

Ewe Lamb

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mr D Butt

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Group of Three

1st

Westwood Farms

 

2nd

T Atkins & Sons

 

 

 

 

 

 

Champion

 

T Atkins & Sons (Ewe Hog)

Res Champion

 

Westwood Farms  (Ram Hog)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Three Counties Show 2015

THREE COUNTIES SHOW 12-14 June 2015

Judge: Mr D Vellacott

 

Class

 

Exhibitor 

Two-Shear Ram

1st

Westwood Farms

 

2nd

Mr D Butt

 

3rd

Master W Crew

 

 

 

Yearling Ram

1st

Mr D Butt

 

2nd

Westwood Farms

 

3rd

 

 

 

 

Ram Lamb

1st

Westwood Farms

 

2nd

Mr D Butt

 

3rd

 

 

 

 

Two-Shear Ewe

1st

Mr D Butt

 

2nd

Westwood Farms

 

3rd

Master W Crew

 

 

 

Yearling Ewe

1st

Westwood Farms

 

2nd

Westwood Farms

 

3rd

Mr D Butt

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Westwood Farms

 

2nd

Mr D Butt

 

3rd

Master W Crew

 

 

 

Breed Champion

 

Westwood Farms (Old Ram)

Reserve Champion

 

Westwood Farms (Ewe Hog)

 

 

 

 

 

 

 

 

Royal Welsh Show 2015

 

THE ROYAL WELSH  20-23 July 2015

Judge:Mr Gerald Down

Class

 

Exhibitor 

Old Ram

1st

R P Alford

 

2nd

Lady J Acland

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Shearling Ram

1st

Westwood Farms

 

2nd

Mr N Floyd

 

3rd

Mr D Butt

 

 

 

Shearling Ewe

1st

Mr N Floyd

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Westwood Farms

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Westwood Farms

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mr D Butt

 

 

 

Group of Three

1st

Westwood Farms

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

 

 

 

 

 

 

 

The RWAS Rosette for the Best Male and The Rudd Cup

 

Mr R P Alford

The RWAS Rosette for the Best Female

 

Mr N Floyd

RWAS Rosette and The Whitstones Cup kindly given by Mr. & Mrs. T. Rook for the Best Group comprising one Male, one Shearling Ewe and one Ewe Lamb

 

Westwood Farms

RWAS Champion Rosette, The Best Exhibit in the Breed Classes

 

Mr R P Alford

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Mid Devon Show 2015

 

MID DEVON 25 July 2015

Judge: Mr P Ridd 

Class

 

Exhibitor 

Old Ram

1st

Mr A Jones

 

2nd

 

 

3rd

 

 

 

 

Shearling Ram

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mr S Routley

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mr S Routley

 

2nd

Mr S Routley

 

3rd

Mrs D Potter

 

 

 

Old Ewe

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Miss K Lane

 

3rd

Mrs D Potter

 

 

 

Shearling Ewe

1st

Mr S Routley

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Mrs D Potter

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Miss K Lane

 

3rd

Mr S Routley

 

 

 

 

 

 

Champion

 

Mrs T Blackmore (Old Ewe)

Reserve

 

Mrs T Blackmore (Hog Ram)

 

 

 

 

Porlock Horse Show 2015

PORLOCK HORSE SHOW. 26th July 2015

Judge:  Mr R Tucker 

Class

 

Exhibitor 

Best Female Pair

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Brown & Allum

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Old Ram

1st

Lady Acland

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Brown & Allum

 

 

 

Shearling Ram

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

P Ridd

 

3rd

Brown & Allum

 

 

 

Ram Lamb

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Lady Acland

 

3rd

Brown & Allum

 

 

 

Old Ewe

1st

Brown & Allum

 

2nd

Lady Acland

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Shearling Ewe

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Middle Dean Farm

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Ewe Lamb

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Middle Dean Farm

 

3rd

Brown & Allum

 

 

 

Champion

 

T Atkins & Sons (Ram Hog)

Reserve

 

Lady Acland

 

 

 

 

 

 

 

 

North Devon Show 2015

 NORTH DEVON  5th August 2015

Judge: Mr J R Tucker   

Class

 

Exhibitor 

Old Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Lady Acland

 

3rd

Mr D Butt

 

 

 

Shearling Ram

1st

Mr D Butt

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Old Ewe

1st

Brown & Allum

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Miss K Lane

 

 

 

Shearling Ewe

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mr P Ridd

 

3rd

Brown & Allum

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mr S Routley

 

2nd

Mr P Ridd

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mr P Ridd

 

3rd

Miss K Lane

 

 

 

Group of three

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Lady Acland

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Breed Champion

 

Mrs J Scripps (Old Ram)         

Reserve Champion

 

Brown & Allum (Old Ewe)     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Exford Show 2015
EXFORD SHOW  12  August 2015

Judge: Mr R F Davey 

Class

 

Exhibitor 

Old Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Shearling Ram

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mr S Routley

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mr S Routley

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Mr M R Scott

 

 

 

Shearling Ewe

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mr S Routley

 

 

 

Old Ewe

1st

Lady Acland

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mr D Butt

 

 

 

Group of Three

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

West Somerset College

 

 

 

Exmoor National Park Cup

 

Mrs T Blackmore (Ewe Hog)

Tapp Cup for the Best Female

 

Mrs T Blackmore (Ewe Hog)

Rawle Perpetual Challenge Cup for the best Ram Lamb

 

Mr S Routley

 

J Bawden Cup for the most points

 

Mrs T Blackmore

 

 

 

 

Okehampton Show 2015

OKEHAMPTON SHOW 13 August 2015

Judge: Mr A J Tarr

Class

 

Exhibitor 

Group of Three

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mr R P Alford

 

3rd

Mrs J Scripps

 

 

 

Old Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Mr R P Alford

 

3rd

 

 

 

 

Shearling Ram

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mr R P Alford

 

3rd

Mr R P Alford

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mr R P Alford

 

2nd

P & R Fishleigh

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Old Ewe

1st

Miss K Lane

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Brown & Allum

 

 

 

Shearling Ewe

1st

Brown & Allum

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Miss K Lane

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Miss K Lane

 

 

 

Pat and Jane Watts Memorial Challenge Cup for Best of Breed

 

Mrs T Blackmore (Hog Ram)

The EHSBS Okehampton Show Cup to be awarded to the Sheep of the opposite sex to the winner

 

Miss K Lane (Old Ewe)

 

Henry Jane Perpetual Challenge Cup for the Best Group

 

Mrs T Blackmore

Exmoor Horn Challenge Cup for the Best Dartmoor Exhibit

 

Miss K Lane

 

 

 

 

 

Dunster Show 2015

 DUNSTER  SHOW  21 August 2015

Judge: Mr C T Ridd 

Class

 

Exhibitor 

Group of Three

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Old Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Lady Acland

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Shearling Ram

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mr P Ridd

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mr P Ridd

 

2nd

Lady Acland

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Old Ewe

1st

Lady Acland

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Mr M R Scott

 

 

 

Shearling Ewe

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mr S Routley

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mr M R Scott

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

The Cath Burge Memorial Perpetual Challenge Cup given by the Burge family awarded to the exhibitor of the best MALE entry in the Exmoor Horn Classes

 

Mrs T Blackmore (Hog Ram)

Reserve

 

Mrs J Scripps (Old Ram)

 

A Perpetual Challenge Cup given by the late F Beadle Esq: awarded to the exhibitor of the best FEMALE entry in the Exmoor Horn Classes

 

 

Lady Acland (Old Ewe)

Reserve

 

Mrs T Blackmore (Ewe Hog)

 

 

Blackmore Gate 2015

 

Blackmore Gate 7th September 2015  

Best Pen of Blueface Leicester X

Exmoor Horn 2T Ewes

 

Judge Mrs Ann May

 

1st M R Scott (138)

                                                                2nd Bromily & Slattery (128)

                                                                   3rd C J Tucker (128)

Top Price M R Scott (138)

Average Price 123.62

 

Lorna Rudd Perpetual Challenge Cup for the Best Pen of Ewes

Winner: M R Scott

 

 

 

Blackmore Gate 14th September 2015

Best Pen of Blueface Leicester X

Exmoor Horn Ewe Lambs

Judges Mr Ashley Purchase

 

1st M A & M Collins (86.50)

                                                                       2nd R W Tucker & Son (86.50)

                                                                       3rd J R Richards & Son (88.50)

 

Top price J R Richards & Son (88.50)

Average Price 83.37  

  

Perpetual Challenge Cup presented by the Davies Family for the best pen of Ewe Lambs

Winner: M A & M Collins 

 

 

Cutcombe Market 2015

   

Cutcombe Market 17th September 2015

 

Best Pen of 10 X Shearling Ewes

Judges Messrs J Branfield & R Tucker

 

1st Mr J Haimes (130)

2nd Mrs J Scripps (114)

3rd Benton Farm Partnership (127)

 

Best Pen of 10 X 6T or FM Ewes

 

1st E A Westcott & Son (108)

2nd J R Richards & Sons (85)

3rd Mr J Haimes (100)

 

The Courage Cup for the Champion Pen of Ewes plus 10

Winner: Mr J Haimes (2T Ewes)

 

The Tom Ridd Cup for the Opposite aged Ewes to the Champions

Winner: E A Westcott & Son (Old Ewes)

 

Top price Mr J Haimes  (130)

 

Best Pen of 5 or more Ewe Lambs

 

1st Mrs J Scripps (89)

2nd J A T & D A J Hodge (82)

3rd Mr & Mrs M J Buckingham (80)

 

Best Old Ram

Judges Messrs D Ridd & D Gregory

 

1st T Atkins & Sons (360gns)

2nd Brown & Allum (600gns)

3rd Mrs R Atkin (140gns)

Prize money given by the Auctioneers

 

Best Shearling Ram

1st Mrs T Blackmore (920gns)

2nd Mr R P Alford (740gns)

3rd Brown & Allum (760gns)

Prize money given by the Auctioneers

 

Top price Shearling Ram: Mrs T Blackmore  (920gns)

Top price Old Ram: Brown & Allum (600gns)

 

 

Fred Kingdon Memorial Perpetual Challenge Cup for the Champion Ram presented by Building Supplies South Molton

Winner: Mrs T Blackmore (Shearling Ram )

 

Prize for the Champion Ram kindly donated by the Chairman, Mr Julian Branfield

 

Perpetual Challenge Cup for the best Shearling Ram kindly given by Mrs M E Huxtable and Philip in memory of the late Dick Huxtable

Prize money given by D & I Bidgman & Son Ltd

Winner: Mrs T Blackmore

 

Boots Challenge Cup for the Best Pair of Shearling Rams

Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

Winner: G Dart & Sons

 

Challenge Cup for the best Old Ram kindly given by John Robins in memory of his father, the late Jack Robins

Prize money given by D & I Bridgeman & Son Ltd

Winner: T Atkins & Sons

 

Challenge Cup for the Highest Price realised for a Ram owned by a Dartmoor Member, or a Member outside of the Devon and Somerset Area

Winner: R P Alford

 

Cup for the Highest Price realised for a Ram in the sale kindly given by Mr R J Redway

Winner: Mrs T Blackmore

 

Challenge Cup kindly given by Mr A W J Baker, prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd for Best Novice Ram, open to all Rams, the vendor not having won first prize at a Society Show and Sale.

Winner: J A T & D A J Hodge

 

SHOWS 2014
The results for 2014 Shows and Sales are listed below. 

Devon County 2014

Bath & West 2014

Royal Cornwall Show 2014

 

 

The Royal Welsh 2014

Mid Devon Show 2014

Porlock Horse Show 2014

North Devon 2014

 

Exford Show 2014

Okehampton 2014

Dunster 2014

Blackmore Gate 2014

Cutcombe Market 2014

 

Devon County Show 2014

DEVON COUNTY 22-24 May 2014

Judge: Mr K Branfield

 

Class

 

Exhibitor 

Group of Three

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Brown & Allum

 

 

 

Yearling Ram

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Mrs S Westwood

 

 

 

Two-Shear Ram

1st

Lady Acland

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Mrs J Scripps

 

 

 

Yearling Ewe

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Two-Shear Ewe

1st

Miss K Lane

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Ram Lamb

1st

M R Scott

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Miss K Lane

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

M R Scott

 

 

 

Champion Male

 

Lady Acland (Old Ram)

Champion Female

 

T Atkins & Sons (Ewe Hog)

Breed Champion

 

Lady Acland (Old Ram)

Reserve Breed Champion

 

T Atkins & Sons (Ewe Hog)

Best Ram or Ewe Lamb

 

M R Scott

Reserve Champion Male

 

T Atkins & Sons (Ram Hog)

Reserve Champion Female

 

Miss K Lane (Ewe Lamb)

 

Bath & West Show 2014

BATH & WEST 28th- 31st May 2014

Judge:  Mr D Bawden      

Class

 

Exhibitor 

Group of Three

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Mrs J Scripps

 

 

 

Old Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Yearling Ram

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Ram Lamb

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Mrs J Scripps

 

 

 

Yearling Ewe

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Brown & Allum

 

2nd

M R Scott

 

3rd

Mrs J Scripps

 

 

 

Pair of Sheep      

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

 

 

 

 

Champion

 

T Atkins & Sons (Ewe Hog)

Reserve Champion

 

Mrs T Blackmore (Ram Hog)     

 

 

 

   

Royal Cornwall Show 2014

ROYAL CORNWALL SHOW 5th 7th June 2014

Judge:  Mr P Alford 

Class

 

Exhibitor

Aged Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Miss K Lane

 

 

 

Shearling Ram

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Miss K Lane

 

 

 

Aged Ewe

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Miss K Lane

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Shearling Ewe

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mr D Butt

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Brown & Allum

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

 

 

 

Champion

 

Mrs J Scripps (Old Ram)

Reserve Champion

 

T Atkins & Sons (Ewe Hog)

 

 

 

 

Royal Welsh Show 2014

THE ROYAL WELSH 21-24 July 2014

Judge: Mr J E Tucker 

Class

 

Exhibitor

Old Ram

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Shearling Ram

1st

Mr A Bulled

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mr P Alford

 

 

 

Shearling Ewe

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Ewe Lamb

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mr P Alford

 

3rd

Mr P Alford

 

 

 

Group of Three

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

 

 

 

 

 

 

 

The RWAS Rosette for the Best Male and The Rudd Cup

 

Mr A Bulled (Hog Ram)

The RWAS Rosette for the Best Female

 

T Atkins & Sons (Ewe Lamb)

RWAS Rosette and The Whitstones Cup kindly given by Mr. & Mrs. T. Rook for the Best Group comprising one Male, one Shearling Ewe and one Ewe Lamb

 

T Atkins & Sons

RWAS Champion Rosette, The Best Exhibit in the Breed Classes

 

T Atkins & Sons (Ewe Lamb)

 

 

 

 
Mid Devon Show 2014

MID DEVON 26 July 2014

Judge: Mr T Atkins

 

Class

 

Exhibitor 

Rams

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Miss K Lane

 

3rd

Mr P Ridd

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mr & Mrs M Buckingham

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

 

 

 

 

Ewes

1st

Miss K Lane

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

Mr & Mrs M Buckingham

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Miss K Lane

 

2nd

Mr P Ridd

 

3rd

Mrs J Scripps

 

 

 

 

 

 

Champion

 

Mrs J Scripps (Old Ram)

Reserve

 

Miss K Lane (Ewe Hog)

 

 

 

 

 

Porlock Horse Show 2014

PORLOCK HORSE SHOW. 27th July 2014

Judge:  Mr F B Buckingham

 

Class

 

Exhibitor 

Best Female Pair

1st

Brown & Allum

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

West Somerset College

 

 

 

Old Ram

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Shearling Ram

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Lady Acland

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Ram Lamb

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Brown & Allum

 

 

 

Old Ewe

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Shearling Ewe

1st

Brown & Allum

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mrs J Scripps

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

West Somerset College

 

 

 

Champion

 

T Atkins & Sons (Old Ram)

Reserve

 

Brown & Allum (Ewe Hog)

 

 

 

 

North Devon Show 2014

NORTH DEVON 6th August 2014

Judge: Mr C J Tucker   

Class

 

Exhibitor

Old Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Shearling Ram

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mr P Ridd

 

 

 

Old Ewe

1st

Miss K Lane

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Shearling Ewe

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Brown & Allum

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Miss K Lane

 

 

 

Group of three

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Miss K Lane

 

 

 

Breed Champion

 

Mrs J Scripps (Old Ram)

Reserve Champion

 

T Atkins & Sons (Ewe Hog)

 

 

 

 

Exford Show 2014

EXFORD SHOW  13 August 2014

Judge: Mr L G J Hockridge 

Class

 

Exhibitor 

Old Ram

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

Mr P Ridd

 

 

 

Shearling Ram

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mr P Ridd

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Shearling Ewe

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Old Ewe

1st

Miss K Lane

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mr & Mrs D Butt

 

2nd

Mr P Ridd

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Group of Three

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Miss K Lane

 

 

 

Exmoor National Park Cup

 

Mrs T Blackmore 

Tapp Cup for the Best Female

 

Mrs T Blackmore 

Rawle Perpetual Challenge Cup for the best Ram Lamb

 

Mrs T Blackmore 

J Bawden Cup for the most points

 

Mrs T Blackmore 

 

 

 

 

Okehampton Show 2014

OKEHAMPTON SHOW  14 August 2014

Judge: Mr D Vellacott 

Class

 

Exhibitor 

Group of Three

1st

Brown & Allum

 

2nd

P Alford

 

3rd

Miss K Lane

 

 

 

Old Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

-

 

3rd

-

 

 

 

Shearling Ram

1st

Brown & Allum

 

2nd

P Alford

 

3rd

Mrs J Scripps

 

 

 

Ram Lamb

1st

P Alford

 

2nd

Brown & Allum

 

3rd

Mrs J Scripps

 

 

 

Old Ewe

1st

Miss K Lane

 

2nd

P & R Fishleigh

 

3rd

-

 

 

 

Shearling Ewe

1st

Brown & Allum

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

P & R Fishleigh

 

 

 

Ewe Lamb

1st

P Alford

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

Brown & Allum

 

 

 

Pat and Jane Watts Memorial Challenge Cup for Best of Breed

 

Mrs J Scripps (Old Ram)

The EHSBS Okehampton Show Cup to be awarded to the Sheep of the opposite sex to the winner

 

Brown & Allum (Shearling Ewe)

 

Henry Jane Perpetual Challenge Cup for the Best Group

 

Brown & Allum

Exmoor Horn Challenge Cup for the Best Dartmoor Exhibit

 

P Alford

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dunster Show 2014

DUNSTER  SHOW  15 August 2014

Judge: Mr P Huxtable 

Class

 

Exhibitor 

Group of Three

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Mr M Scott

 

 

 

Old Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Mr P Ridd

 

 

 

Shearling Ram

1st

Mr P Ridd

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mr & Mrs M Buckingham

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Old Ewe

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Shearling Ewe

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mrs J Scripps

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mr P Ridd

 

2nd

Mr M Scott

 

3rd

Mrs J Scripps

 

 

 

The Cath Burge Memorial Perpetual Challenge Cup given by the Burge family awarded to the exhibitor of the best MALE entry in the Exmoor Horn Classes

Winner

Mrs J Scripps (Old Ram)

 

Reserve

Mr P Ridd (Hog Ram)

 

 

 

A Perpetual Challenge Cup given by the late F Beadle Esq: awarded to the exhibitor of the best FEMALE entry in the Exmoor Horn Classes

Winner

Mrs T Blackmore (Old Ewe)

 

 

Reserve

T Atkins & Sons (Ewe Hog)

 

 

 

 

 

 

 

 

Blackmore Gate 2014

Blackmore Gate 1st September 2014 

 

Best Pen of Blueface Leicester X

Exmoor Horn 2T Ewes

 

Judge Mr G Atkins

 

1st Bromiley & Slattery (135)

2nd D F & P A Bawden (144)

3rd M R Scott (137)

Top Price D F & P A Bawden (144)

Average Price 109.87

 

Lorna Rudd Perpetual Challenge Cup for the Best Pen of Ewes

Winner: Bromiley & Slattery

 

 

 

 

Blackmore Gate 8th September 2014

 

Best Pen of Blueface Leicester X

Exmoor Horn Ewe Lambs

Judges Mr R Webber & Mr I Stevens

 

1st R W Tucker & Son (87)

2nd M A & M Collins (94)

3rd J R Richards & Son (95)

 

Top price J R Richards & Son (95)  

 

 

Perpetual Challenge Cup presented by the Davies Family for the best pen of Ewe Lambs

Winner: R W Tucker & Son

Blackmore Gate 6th October 2014

Best Pen of Blueface Leicester X

Exmoor Horn Ewe Lambs

Judges Miss S Stephens & Mr R Crang

 

1st M A & M Collins (86)

2nd S R Dallyn & Son (86)

3rd Middle Dean Farm (83)

 

Top price M A & M Collins & S R Dallyn & Son (86)

 

Judges Messrs J Branfield & R Hayes

 

Best Old Ram

 

1st Lady J Acland (680gns)

2nd   Mrs L Kent Smith (N/S)

3rd Mr R J Harding (190gns)

 

Best Shearling Ram

 

1st Mr R Kilvington (480gns)

2nd Mr R Kilvington (190gns)

3rd R F & S A Davey (440gns)

 

Top Price Lady J Acland (680gns)

 

 

Lorna Rudd Perpetual Cup for the Champion Ram

Winner: Lady J Acland (Old Ram)

 

Special Prize for the Champion Ram kindly given by the President Mr Robin Hayes

Winner: Lady J Acland (Old Ram)

 

Reserve Champion

Winner:- Mr R Kilvington (Shearling Ram)

 

 

 

Cutcombe Market 2014

   

Cutcombe Market 18th September 2014

 

Best Pen of 10 X Shearling Ewes

Judges Messrs A Collins & P Ridd

 

1st Mr G Vellacott (154)

2nd Mr D Floyd (126)

3rd Mr R Harding (128)

 

Best Pen of 10 X 6T or FM Ewes

 

1st J R Richards & Sons (100)

2nd Mr R Harding (110)

3rd D F & P A Bawden (95)

 

The Courage Cup for the Champion Pen of Ewes plus 10

Winner: Mr G Vellacott (2T Ewes)

 

The Tom Ridd Cup for the Opposite aged Ewes to the Champions

Winner: J R Richards & Son (Old Ewes)

 

Top price Mr G Vellacott (154)

 

Best Pen of 5 or more Ewe Lambs

 

1st W J Burge & Son (71)

2nd D & M Ridd & Son (70)

3rd Mr T Townsend (79)

 

Best Old Ram

Judges Messrs K Branfield & D Bawden

 

1st A J & M J Tarr & Son (700gns)

2nd Mr D Vellacott (210gns)

3rd J R Richards & Son (380gns)

Prize money given by the Auctioneers

 

Best Shearling Ram

1st J R Richards & Son (580gns)

2nd T Atkins & Sons (300gns)

3rd T Atkins & Sons (300gns)

Prize money given by the Auctioneers

 

Top price Shearling Ram Mr D Floyd (1,300gns)

Top price Old Ram (700gns)

 

 

Fred Kingdon Memorial Perpetual Challenge Cup for the Champion Ram presented by Building Supplies South Molton

Winner: A J & M J Tarr & Son (Old Ram )

 

Prize for the Champion Ram kindly donated by the Chairman, Mr Julian Branfield

 

Perpetual Challenge Cup for the best Shearling Ram kindly given by Mrs M E Huxtable and Philip in memory of the late Dick Huxtable

Prize money given by D & I Bidgman & Son Ltd

Winner: J R Richards & Son

 

Boots Challenge Cup for the Best Pair of Shearling Rams

Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

Winner: T Atkins & Sons

 

Challenge Cup for the best Old Ram kindly given by John Robins in memory of his father, the late Jack Robins

Prize money given by D & I Bridgeman & Son Ltd

Winner: A J & M J Tarr & Son

 

Challenge Cup for the Highest Price realised for a Ram owned by a Dartmoor Member, or a Member outside of the Devon and Somerset Area

Winner: R D & R P Alford

 

Cup for the Highest Price realised for a Ram in the sale kindly given by Mr R J Redway

Winner: Mr D Floyd

 

Challenge Cup kindly given by Mr A W J Baker, prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd for Best Novice Ram, open to all Rams, the vendor not having won first prize at a Society Show and Sale.

Winner: Mr D Floyd

 

 

 

 

 
 
  SALES 2013
 
The results for this years Shows and Sales are listed below. 

Devon County 2013

Bath & West 2013

Royal Cornwall Show 2013

 

 

The Royal Welsh 2013

Mid Devon Show 2013

Porlock Horse Show 2013

North Devon 2013

 

Exford Show 2013

Okehampton 2013

Dunster 2013

Blackmore Gate 2013

Cutcombe Market 2013

 

Devon County Show 2013

 

DEVON COUNTY 16-18 May 2013

Judge: R F Clark

 

Class

 

Exhibitor 

Group of Three

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mr M Scott

3rd 

Mrs S Westwood

 

Yearling Ram

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd 

Mrs S Westwood

Two-Shear Ram

1st

Brown & Allum

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd 

Mr D & Mrs N Butt

Yearling Ewe

1st

T Atkins & Sons

2nd Mrs T Blackmore

 

3rd

Mrs T Blackmore 

Two-Shear Ewe 1st Mrs S Westwood 
2nd Miss K Lane
3rd T Atkins & Sons

Ram Lamb

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mr M Scott

 

3rd 

Mrs T Blackmore

Ewe Lamb

1st

Miss K Lane

 

2nd

T Atkins & Sons

3rd Mrs S Westwood
Champion Male T Atkins & Sons (Ram Lamb)
Champion Female T Atkins & Sons (Ewe Hog)
Breed Champion T Atkins & Sons (Ram Lamb)
Reserve Breed Champion T Atkins & Sons (Ewe Hog)
Best Ram or Ewe Lamb T Atkins & Sons (Ram Lamb)
Reserve Champion Male Brown & Allum (Old Ram)
Reserve Champion Female Miss K Lane (Ewe Lamb)

Bath & West Show 2013

 

BATH & WEST 29th May-1st June 2013

Judge:  Mr W Dart

 

Class

 

Exhibitor 

Group of Three

1

T Atkins & Sons

 

2

Mrs T Blackmore

 

3 

Brown & Allum

 

Old Ram

1

T Atkins & Sons

 

2

Mrs S Westwood

 

3 

Mrs T Blackmore

 

Yearling Ram

1

Mrs T Blackmore

 

2

Mrs T Blackmore

 

3 

T Atkins & Sons

 

Ram Lamb

1

T Atkins & Sons

 

2

Mr M Scott

 

3 

Mrs T Blackmore

 

Yearling Ewe

1

T Atkins & Sons

 

2

Mrs T Blackmore

 

3 

Mr M Scott

 

Ewe Lamb

1

T Atkins & Sons

 

2

Mrs T Blackmore

3 Mrs T Blackmore 
 
Pair of Sheep        1 T Atkins & Sons
2 Mrs T Blackmore
3 Masters D & W Crew
 
 
Champion Mrs T Blackmore (Ram Hog)
Res Champion T Atkins & Sons   (Ewe Hog)  

                       

Royal Cornwall Show 2013

ROYAL CORNWALL SHOW 6th 8th June 2013

Judge:  Mr D Ridd

Class

 

Exhibitor  

Aged Ram

1

Brown & Allum

 

2

Mrs S Westwood

 

3 

T Atkins & Sons

 

Shearling Ram

1

Mrs T Blackmore

 

2

Mrs T Blackmore

 

3 

Mrs S Westwood

 

Aged Ewe

1

Miss K Lane

 

2

Mrs S Westwood

 

3 

Miss K Lane

 

Shearling Ewe

1

Mrs T Blackmore

 

2

T Atkins & Sons

 

3 

Mrs T Blackmore

 

Ram Lamb

1

T Atkins & Sons

 

2

Brown & Allum

 

3 

Mrs S Westwood

 

Ewe Lamb

1

T Atkins & Sons

 

2

Miss K Lane

 

3 

Mrs T Blackmore

 
Champion Mrs T Blackmore (Ewe Hog)
Res Champion Mrs T Blackmore (Ram Hog)
Male Champion  Mrs T Blackmore     
Reserve Male Champion T Atkins & Sons 
Female Champion Mrs T Blackmore   
Reserve Female Champion T Atkins & Sons 

   

Royal Welsh Show 2013

THE ROYAL WELSH  22-25 July 2013                       

Judge:Mr F B Buckingham    

Old Ram

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs S Westwood

 

3rd

Mr D Butt

 

 

 

Shearling Ram

1st

Mr R P Alford

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Shearling Ewe

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs S Westwood

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mr D Butt

 

2nd

Mrs S Westwood

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Group of Three

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs S Westwood

 

3rd

Mr R P Alford

 

 

 

The RWAS Rosette for the Best Male and The Rudd Cup

 

 

Mr R P Alford (Hog Ram)

The RWAS Rosette for the Best Female

 

 

T Atkins & Sons (Ewe Hog)

RWAS Rosette and The Whitstones Cup kindly given by Mr. & Mrs. T. Rook for the Best Group comprising one Male, one Shearling Ewe and one Ewe Lamb

 

 

T Atkins & Sons

RWAS Champion Rosette, The Best Exhibit in the Breed Classes

 

T Atkins & Sons

 

 

 
Mid Devon Show 2013

MID DEVON 27 July 2013

Judge: Mr J Richards

 

Class

 

Exhibitor 

Rams

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mr & Mrs M Buckingham

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Ewes

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mr & Mrs M Buckingham

 

2nd

Miss K Lane

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Champion

 

Mrs T Blackmore (Hog Ram)

Reserve

 

Mrs T Blackmore (Ewe Hog)

 

Porlock Horse Show 2013

PORLOCK HORSE SHOW. 28th July 2013

Judge:  Mr P Webber 

Class

 

Exhibitor 

Best Female Pair

1

Mrs T Blackmore

 

2

T Atkins & Sons

 

3

Miss K Lane

 

 

 

Old Ram

1

Mr P Ridd

 

2

T Atkins & Sons

 

3

R W Tucker & Son

 

 

 

Shearling Ram

1

Mrs T Blackmore

 

2

T Atkins & Sons

 

3

Mrs T Blackmore

 

 

 

Ram Lamb

1

Mrs T Blackmore

 

2

T Atkins & Sons

 

3

Mrs T Blackmore

 

 

 

Old Ewe

1

Brown & Allum

 

2

T Atkins & Sons

 

3

Mrs T Blackmore

 

 

 

Shearling Ewe

1

T Atkins & Sons

 

2

T Atkins & Sons

 

3

Mrs T Blackmore

 

 

 

Ewe Lamb

1

Mrs T Blackmore

 

2

Miss K Lane

 

3

T Atkins & Sons

 

 

 

Champion

 

Mr P Ridd (Old Ram)

Reserve

 

T Atkins & Sons (Ewe Hog)

  

 

North Devon Show 2013

NORTH DEVON SHOW 7th August 2013

Judge: Mrs C Burge   

Class

 

Exhibitor

Old Ram

1

P D Ridd

 

2

T Atkins & Sons

 

3

 

 

 

 

Shearling Ram

1

Mrs T Blackmore

 

2

T Atkins & Sons

 

3

Mrs J Scripps

 

 

 

Old Ewe

1

T Atkins & Sons

 

2

T Atkins & Sons

 

3

Miss K Lane

 

 

 

Shearling Ewe

1

Mrs T Blackmore

 

2

Mrs T Blackmore

 

3

T Atkins & Sons

 

 

 

Ram Lamb

1

Mrs T Blackmore

 

2

Mrs T Blackmore

 

3

T Atkins & Sons

 

 

 

Ewe Lamb

1

T Atkins & Sons

 

2

Mr & Mrs M Buckingham

 

3

Mrs T Blackmore

 

 

 

Group of three

1

Mrs T Blackmore

 

2

T Atkins & Sons

 

3

Mrs J Scripps

 

 

 

Breed Champion       

 

Mrs T Blackmore (Ewe Hog)

Reserve Champion   

 

Mrs T Blackmore (Ram Hog)

 

Exford Show 2013

EXFORD SHOW 14  August 2013 

Judge: Mr R Hayes 

Class

 

Exhibitor

Old Ram

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Brown & Allum

 

3rd

P D Ridd

 

 

 

Shearling Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Brown & Allum

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

T Atkins

 

 

 

Shearling Ewe

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Old Ewe

1st

Brown & Allum

 

2nd

Miss K Lane

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Miss K Lane

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Group of Three

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mrs J Scripps

 

 

 

Exmoor National Park Cup

 

Winner:  Mrs J Scripps (Hog Ram)

Tapp Cup for the Best Female: 

 

Winner: T Atkins & Sons (Ewe Hog)

Rawle Perpetual Challenge Cup for the best Ram Lamb

 

Winner: Mrs T Blackmore

J Bawden Cup for the most points

 

Winner:  Mrs T Blackmore

 

Okehampton Show 2013

OKEHAMPTON SHOW  8 August 2013

 Judge: Mr R Atkins 

Class

 

Exhibitor

Group of Three

1st

Miss K Lane

 

2nd

R P Alford

 

3rd

M R Scott

 

 

 

Old Ram

1st

Brown & Allum

 

2nd

R P Alford

 

3rd

P & R Fishleigh

 

 

 

Shearling Ram

1st

R P Alford

 

2nd

Brown & Allum

 

3rd

Miss K Lane

 

 

 

Ram Lamb

1st

M R Scott

 

2nd

R P Alford

 

3rd

 P & R Fishleigh

 

 

 

Old Ewe

1st

Brown & Allum

 

2nd

Miss K Lane

 

3rd

Miss K Lane

 

 

 

Shearling Ewe

1st

M R Scott

 

2nd

R P Alford

 

3rd

Miss K Lane

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Miss K Lane

 

2nd

R P Alford

 

3rd

M R Scott

 

 

 

Pat and Jane Watts Memorial Challenge Cup for Best of Breed

 

Winner: M R Scott (Ewe Hog)

 

The EHSBS Okehampton Show Cup to be awarded to the Sheep of the opposite sex to the winner

 

Winner: R P Alford (Ram Hog)

 

Henry Jane Perpetual Challenge Cup for the Best Group

 

Winner: Miss K Lane

Exmoor Horn Challenge Cup for the Best Dartmoor Exhibit

 

Winner:  R P Alford

 

Dunster Show 2013

DUNSTER  SHOW  16  August 2013 

Judge: Mr P Delbridge 

Class

 

Exhibitor

Group of Three

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

P D Ridd

 

3rd

M R Scott

 

 

 

Old Ram

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

P D Ridd

 

3rd

Mrs S Westwood

 

 

 

Shearling Ram

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Ram Lamb

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mr & Mrs M Buckingham

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Old Ewe

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Miss K Lane

 

 

 

Shearling Ewe

1st

Mrs S Westwood

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mr & Mrs M Buckingham

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Mr & Mrs M Buckingham

 

 

 

The Cath Burge Memorial Perpetual Challenge Cup given by the Burge family awarded to the exhibitor of the best MALE entry in the Exmoor Horn Classes

 

Winner: Mrs T Blackmore (Hog Ram)

Reserve: T Atkins & Sons (Old Ram)

 

 

 

 

A Perpetual Challenge Cup given by the late F Beadle Esq: awarded to the exhibitor of the best FEMALE entry in the Exmoor Horn Classes

 

Winner:  Mrs S Westwood (Ewe Hog)

Reserve: Mr & Mrs M Buckingham (Ewe Lamb)

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Blackmore Gate 2013

Blackmore Gate 9th September 2013

Best Pen of Blueface Leicester X

Exmoor Horn Ewe Lambs

Judge Mr P Webber

 

1st J R Richards & Sons (82)

                                                                       2nd S R Dallyn & Son (86)

                                                                       3rd M A & M Collins (100)

 

Top price M A & M Collins (100)  

Average Price  73.20

 

Perpetual Challenge Cup presented by the Davies Family for the best pen of Ewe Lambs

Winner:

 

 

Blackmore Gate 2rd September 2013 

 

Best Pen of Blueface Leicester X

Exmoor Horn 2T Ewes

 

Judge Mr D Blackmore

 

1st F B Buckingham (110)

       2nd Bromiley & Slattery (135)

                                                                   3rd C J Tucker (122)

Top Price D F & P A Bawden (138)

Average Price 113

 

Lorna Rudd Perpetual Challenge Cup for the Best Pen of Ewes

Winner: F B Buckingham

Blackmore Gate 7th October 2013

 

Best Pen of Blueface Leicester X

Exmoor Horn Ewe Lambs

Judges Messrs L Spry & T Stenner

 

1st M A & M Collins (83.50)

2nd Mr C J Tucker (77.00)

3rd Middle Dean Farm (75.00)

 

Top price M A & M Collins (83.50)

 

Judges Messrs A J Richards & R P Alford

Best Old Ram

 

1st G Dart & Sons (280gns)

2nd   Mr  R J Harding (170gns)

3rd Mr J Hodge (190gns)

 

 

Best Shearling Ram

 

1st E A Westcott & Son (350gns)

2nd Mr F B Buckingham (190gns)

3rd Mr D J Vellacott (N/S)

 

Top Price E A Westcott & Son & Mr M R Scott (350gns)

 

 

Lorna Rudd Perpetual Cup for the Champion Ram

Winner: E A Westcott & Son (Shearling Ram)

 

Special Prize for the Champion Ram kindly given by the President Mr Robin Hayes

Winner: E A Westcott & Son (Shearling Ram)

 

Reserve Champion

Winner:- G Dart & Sons (Old Ram)

 

 

Cutcombe Market 2013

Cutcombe Market 19th September 2013

 

Best Pen of 10 X Shearling Ewes

Judges Messrs R P Atkins & J E Tucker

 

1st Mr F B Buckingham (134)

2nd R F & S A Davey (98)

3rd Mr G Vellacott (124)

 

Best Pen of 10 X 6T or FM Ewes

 

1st J R Richards & Sons (61)

2nd D F & P A Bawden (80)

3rd E A Westcott & Son (91)

 

The Courage Cup for the Champion Pen of Ewes plus 10